PARTNER PORTALU

GUS: Zmienne nastroje w budownictwie

Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa od września do grudnia 2015 r. formułowały coraz bardziej pesymistyczne opinie na temat koniunktury. Oceny ze stycznia tego roku są nieco mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem.

Autor: HouseMarket.pl 22 stycznia 2016 15:10

Według opracowania GUS „Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w styczniu 2016 r.” w styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 12,7 (przed miesiącem minus 16,1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,3 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 23,1 proc. (przed miesiącem odpowiednio 8,9 proc. i 25,0 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Od września 2015 r. diagnozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są coraz bardziej negatywne. Odpowiednie prognozy w styczniu są mniej pesymistyczne od formułowanych w grudniu. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe.

Redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniej znaczące od planowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy zapowiadają nieznacznie mniejszy od oczekiwanego w grudniu spadek cen robót budowlano-montażowych.

Spośród badanych podmiotów 23,7 proc. (przed rokiem 22,1 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Styczeń jest szóstym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych