Hity na gdańskim rynku nieruchomości - najdroższe i najpopularniejsze dzielniceHouseMarket.pl - 17 czerwca 2019 07:57


Najdroższe dzielnice Gdańska to te zlokalizowane w pasie nadmorskim oraz blisko centrum. Najwyższe ceny za metr kwadratowy mają więc mieszkania z Jelitkowa, czy Brzeźna, a także Starego i Głównego Miasta. Co ciekawe, relatywnie wysokie ceny nieruchomości w Gdańsku (ich poziom jest już porównywalny z cenami nieruchomości w Warszawie) wciąż rosną, i to znacznie powyżej średniego wzrostu w skali kraju. Według danych z Raportu Expandera i Rentier.io (Rynek mieszkaniowy marzec 2019) okazuje się, że w czasie, gdy średnie ceny w Polsce urosły o 3 proc. (listopad 2018-marzec 2019), gdy Gdańsku mieszkania zdrożały o 21 procent. Wzrost cen mieszkań dotyczy nie tylko najbardziej atrakcyjnych lokalizacji. Ceny urosły także w pozostałych dzielnicach, w tym właśnie miejskich sypialniach.


W przeciwieństwie do większości dużych polskich aglomeracji, Gdańsk nie wyludnia się - współczynnik dynamiki demograficznej jest tu wyższy od średniej krajowej. Nadmorska metropolia przyciąga mieszkańców z regionu oraz innych części kraju. Ze względu na specyficzną lokalizację, miasto rozwija swą bazę mieszkaniową w dużych dzielnicach oddalonych od historycznego centrum. To właśnie w tych “sypialniach” przybywa najwięcej mieszkańców.

Gdańskie "sypialnie": Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Jasień, Osowa, Piecki- Migowo i Kokoszki od 2013 roku nieprzerwanie cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Dzielnice notują wysoką dodatnią dynamikę liczby ludności. Liderem w tej stawce jest Jasień. W tej dzielnicy w w ciągu ostatnich 5 lat, liczba mieszkańców zwiększyła się aż o 60 proc.

{media;33577;Zrzut ekranu 2019-06-17 o 08.01.34.png;https://pliki.housemarket.pl/i/03/35/77/033577.png;https://pliki.housemarket.pl/i/03/35/77/033577_r0_620.jpg}

Baza mieszkaniowa

Napływ ludności do gdańskich dzielnic sypialnianych jest powiązany ze stanem bazy mieszkaniowej. W czołówce rankingu dzielnic-liderów dynamiki przyrostu liczby ludności, znajdziemy oczywiście te, w których oddawano do użytku najwięcej lokali. Tu liderem stawki znów jest Jasień, gdzie w ostatnich latach powstało ponad 4 tysiące nowych mieszkań.  Kolejne miejsca w rankingu zajmują Ujeścisko-Łostowice (3297 mieszkań) i Chełm (2633 mieszkania). Co ciekawe, w dzielnicach z pierwszej piątki najszybciej się zaludniających - Osowej i Kokoszkach - oddano do użytku znacznie mniej mieszkań niż w dzielnicy Piecki-Migowo (2298), czy nawet na Przymorzu i Śródmieściu. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być fakt, że według statystyk ofert sprzedaży nieruchomości, zarówno Osowa jak i Kokoszki dysponują największymi mieszkaniami. Średnia powierzchnia mieszkań w ofertach sprzedaży w tych dzielnicach wynosi odpowiednio 74 i 76 metrów kwadratowych. To więcej niż na Chełmie (średnia powierzchnia tam to 55 metry kwadratowe), Ujeścisku - Łostowicach, czy Pieckach-Migowie (60 metrów kwadratowych).

{media;33578;Zrzut ekranu 2019-06-17 o 08.03.46.png;https://pliki.housemarket.pl/i/03/35/78/033578.png;https://pliki.housemarket.pl/i/03/35/78/033578_r0_620.jpg}

Ceny – w Gdańsku 21 proc. w górę przy średniej krajowej 3 proc. 

Najdroższe dzielnice Gdańska to te zlokalizowane w pasie nadmorskim oraz blisko centrum. Najwyższe ceny za metr kwadratowy mają więc mieszkania z Jelitkowa, czy Brzeźna, a także Starego i Głównego Miasta. Wzrost cen mieszkań dotyczy nie tylko najbardziej atrakcyjnych lokalizacji. Ceny urosły także w pozostałych dzielnicach, w tym właśnie miejskich sypialniach.

- Gdańsk to coraz lepsze miejsce do życia, ale również, ze względu na turystyczny charakter, do inwestowania w nieruchomości mieszkaniowe. Świadczyć o tym mogą wzrosty cen nieruchomości w ostatnim czasie, wyższe niż w innych miastach - komentuje komentuje dr Błażej Lepczyński z firmy doradczej Saski Advisory.- Gdański rynek to również rynek zróżnicowany. Mamy na nim bowiem drogie, luksusowe apartamenty i znacznie tańsze mieszkania kupowane przez młode rodziny. 

Jak się mieszka w “sypialniach”?

Za jakością życia w Gdańsku głosują “nogami” jego mieszkańcy. Wysokie przyrosty liczby ludności w dzielnicach sypialnianych świadczą o tym, że miastu udało się stworzyć dodatkową pojemność i znaleźć miejsce dla nowych mieszkańców.

W opublikowanym przez OTODOM Rankingu Dzielnic, Gdańsk pod względem tego, czy jest polecany do życia przez mieszkańców,  zajmuje wysoką, bo aż dziewiątą pozycję na 100 największych polskich miast. Gdańskie sypialnie natomiast, mimo bolączek wynikających z lokalizacji i  - w niektórych przypadkach - infrastruktury transportu miejskiego nienadążającej za wzrostem liczby ludności, są przez mieszkańców oceniane pozytywnie. Wśród najchętniej polecanych sypialni Gdańska, liderem jest (znakomicie skomunikowana z resztą miasta dzięki PKM i liniom tramwajowym) dzielnica Piecki-Migowo (7 pozycja na 26 w rankingu dzielnic). Pozostałe sypialnie w rankingu dzielnic godnych polecenia to mocne średniaki – przykładowo: Osowa zajmuje 14 miejsce, a Jasień – 16 pozycję.