PARTNER PORTALU

Hongkong. Luksusowe apartamenty sprzedano za blisko 150 mln

Rynek mieszkaniowy w Hongkongu pobił dwa rekordy. Za prawie 150 mln USD sprzedano dwa luksusowe apartamenty na osiedlu Mount Nicholson, a do zakupu 620 lokali subsydiowanych zarejestrowało się 86 tys. osób.

Autor: PAP 21 listopada 2017 09:46

Hongkoński dziennik South China Morning Post podał, że 425-metrowy apartament na Mount Nicholson na wyspie Hongkong został sprzedany za 600 mln dolarów hongkońskich (76,8 mln USD), czyli po 180 tys. USD za metr kwadratowy.

Ten sam nieujawniony z nazwiska kupiec nabył tego dnia również inny, 394-metrowy lokal na tym samym osiedlu, płacąc za niego 560 mln dolarów hongkońskich (71,68 mln USD), a więc prawie 182 tys. USD za metr. Czyni to z niego najdroższe mieszkanie w Azji pod względem ceny metra kwadratowego - doniósł "SCMP".

Dotychczas najdroższym mieszkaniem w Hongkongu był 462-metrowy apartament na najwyższym piętrze budynku przy Conduit Road 39, który kupiono za 522 mln dolarów hongkońskich (66,82 mln USD), czyli niecałe 145 tys. USD za metr kwadratowy.

"Z perspektywy zwyczajnych mieszkańców Hongkongu nigdy nie zrozumiemy, dlaczego" najbogatsi obywatele miasta płacą tak duże sumy za domy - powiedział Thomas Lam z działu wyceny i konsultacji agencji nieruchomości Knight Frank, cytowany przez hongkoński dziennik.

Ceny mieszkań w Hongkongu były w ubiegłym roku o 430 proc. wyższe niż w roku 2003, a enklawa została uznana za najdroższy rynek mieszkaniowy świata w raporcie Demographia International Housing Affordability Survey publikowanym dorocznie przez amerykańską firmę Wendell Cox Consultancy.

Ceny hongkońskich mieszkań rosły nieprzerwanie przez 18 miesięcy do września br., a w efekcie coraz więcej Hongkończyków nie może sobie pozwolić na zakup lokum. Stawia to olbrzymie wyzwanie przed szefową administracji regionu Carrie Lam, która określiła rynek mieszkaniowy jako najważniejszy problem, z jakim ma się zmierzyć jej zaprzysiężony w tym roku gabinet.

O skali problemu świadczy drugi pobity w poniedziałek rekord na najdroższym rynku mieszkaniowym świata. Na loterię, która zdecyduje o sprzedaży 620 lokali subsydiowanych, oferowanych przez Hongkońskie Towarzystwo Mieszkaniowe po cenach o 30 proc. niższych niż rynkowe, zarejestrowało się 86 tys. osób - podał "SCMP".

Oznacza to, że na każde z subsydiowanych mieszkań przypada w tej loterii rekordowa liczba 138 aplikantów. Prezes towarzystwa Marco Wu określił nierównowagę pomiędzy popytem a podażą jako "poważną" i "bardzo niepokojącą".

Jak podają lokalne media, aplikanci to przede wszystkim młodzi dorośli i małżeństwa po ślubie, często z dziećmi, liczący na własne lokum. Termin składania wniosków upłynął w poniedziałek po południu.

Rekordowe rozmiary osiągnęła ostatnio również liczba Hongkończyków uznawanych za biednych. Według opublikowanych w ubiegłym tygodniu oficjalnych danych zarobki poniżej granicy biedy osiąga tam 1,35 mln osób - jeden na pięciu mieszkańców enklawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych