PARTNER PORTALU

Housemarket Forum Silesia: Mieszkanie Plus wymaga doprecyzowania

W Katowicach, Chorzowie, Gliwicach, Tychach, Zabrzu zaplanowano obiekty mieszkalne w ramach programu Mieszkanie Plus. Jak go efektywnie wykorzystać i dopasować do lokalnych potrzeb? Plusy i minusy nowego wsparcia oczami samorządowców - o tym rozmawiano na sesji pt. „Mieszkanie Plus na Śląsku - na plus czy minus? Perspektywa dewelopera”, która odbyła się w ramach Housemarket Forum Silesa 2018.

Autor: housemarket.pl 20 lutego 2018 09:12

O dotychczasowych osiągnięciach rządowego programu w rejonie śląskim, o jego plusach i minusach dyskutowali specjaliści branży, przedstawiciele firm oraz samorządów. W dyskusji udział wzięli Artur Kaźmierczak, prezes zarządu, Mzuri CFI; Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza; Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa oraz Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. Panel poprowadził Piotr Kraśko, dziennikarz i prezenter telewizyjny.

Debatę rozpoczął Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, który nakreślił różnice między komercyjnym i rządowym filarem programu.

- Mieszkanie Plus to bardzo obszerny program rządowy mający jeden główny cel - poprawę dostępności mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach. Został on podzielony na dwa niezależne od siebie przedsięwzięcia – "Mieszkania dla rozwoju" i Krajowy Zasób Nieruchomości - powiedział Bogumił Sobula.

Mieszkania dla rozwoju, które powstaną między innymi w Katowicach są komercyjną częścią rządowego programu Mieszkanie Plus. Zarządza nim BGK Nieruchomości.

- W Katowicach chcemy wybudować wspólnie z BGK Nieruchomości około 1 tys. mieszkań w ramach programu, w dwóch lokalizacjach. Inwestycja będzie realizowana w ramach programu „Mieszkania dla Rozwoju” jako jeden z elementów rządowego programu „Mieszkanie Plus” w oparciu o finansowanie z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości. Obie inwestycje sfinansuje BGK Nieruchomości, a realizowane będą przez spółkę celową, utworzoną przez fundusz, którego aktywami zarządza BGKN, oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. KTBS obejmie udziały spółce w zamian za aport terenów pod inwestycje - dodał Bogumił Sobula. 

Wiceprezydent opowiedział także o inwestycji, która już powstaje przy ulicy Górniczego Dorobku w pobliżu katowickiego osiedla Nikiszowiec.

- Projekt osiedla przy ul. Górniczego Dorobku nawiązuje do oryginalnego założenia, jakim jest osiedle Nikiszowiec. Powstanie zabudowa o tradycyjnej formie kwartałowej z osadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Inwestycja harmonijnie wpisuje się w śląską architekturę, tworząc estetyczne, funkcjonalne i przyjazne dla rodzin miejsce. My wnosimy grunt jako miasto, zapewniamy infrastrukturę i realizujemy odcinek drogi. BGKN ma decydujący głos w wyborze wykonawcy. Mamy już projekt. Porządkowanie terenu już się rozpoczęło i wczesną wiosną wykonawca przystąpi do jego realizacji - powiedział Bogumił Sobula.

Dodał, że zasady wedle których mają być wyłaniani beneficjenci programu taniego wynajmu nie są jeszcze oficjalnie znane. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku cen najmu za mieszkanie.

- Stawki nie są jeszcze dokładnie sprecyzowane. Chcielibyśmy, aby cena najmu w tych mieszkaniach zaczynała się cyfrą 1, czyli nie liczyła więcej niż 19,90 za mkw. BGKN nie jest jeszcze gotowy na tak radykalne rozwiązanie, ale myślę, że znajdziemy kompromis w tym zakresie. Na pewno nie będzie to cena wyższa niż 24 zł za mkw - powiedział Bogumił Sobula

Krzysztof Lewandowski wiceprezydent Zabrza stwierdził, że koszty najmu w ramach programu Mieszkanie Plus w obecnym kształcie nie będą znacznie odbiegały od stawek rynkowych. Związane jest to z kosztami budowy i kosztami użytkowania.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych