PARTNER PORTALU

Housemarket Forum Silesia: rynek najmu ma obiecujące perspektywy

Kupno mieszkania na wynajem to doskonały sposób na inwestycje. Lepszy i bezpieczniejszy niż inne formy pomnażania kapitału. Czy to dobry moment, aby zainwestować w nieruchomości pod wynajem na śląsku? Na jakich nieruchomościach należy się skupić, aby zarobić i gdzie najlepiej inwestować - o tym rozmawiano na sesji „Mieszkaniówka kusi inwestorów. Recepta na biznes na wynajem”.

Autor: housemarket.pl 22 lutego 2018 09:08

Dyskusja odbyła się w ramach wydarzenia Housemarket Forum Silesia 2018, która towarzyszyła III edycji targów 4 Design Days. Udział w sesji wzięli Michał Dobrowolski, dyrektor zarządzający, Brema; Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri; Hanna Milewska-Wilk, Stowarzyszenie Mieszkanicznik oraz Michał Sapota, członek rady nadzorczej, Murapol.

Paneliści zgodnie twierdzili, że stabilna gospodarka oraz dobre wyniki sektora mieszkaniowego sprawiły, że Polska znalazła się na celowniku małych i wielkich graczy inwestujących w nieruchomości mieszkaniowe z przeznaczeniem na wynajem. Na Śląsku natomiast rynek najmu mieszkań jest stabilny, jednak nadal słabo rozwinięty.

Rynek z perspektywą

- Województwo Śląskie jest obecnie atrakcyjnym regionem do inwestowania, jednak wydaje mi się, że pozostaje raczej w uwadze mniejszych nabywców. W zasadzie każdy rejon Śląska jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe jest interesujący. To region, który stabilnie się rozwija. W okresie trwania boomu rynek nieruchomości w Katowicach zachowywał się zdecydowanie bardziej stabilnie i przewidywalne niż w Warszawie czy Krakowie - powiedziała Hanna Milewska-Wilk, Stowarzyszenie Mieszkanicznik.

Opinię to potwierdził Michał Dobrowolski, dyrektor zarządzający w firmie Brema.

- Katowice są wyjątkowo interesującym miejscem jeśli chodzi o inwestycje. Ceny mieszkań nie są jeszcze wysokie, a ceny najmu są porównywalne do cen w innych miastach - dodał Michał Dobrowolski.

W ocenie Michała Sapoty z firmy Murapol mieszkania pod wynajem nadal chętniej kupują prywatni nabywcy.

- Uwaga inwestorów instytucjonalnych jest skierowana raczej w kierunku Warszawy, Krakowa i Trójmiasta. Inwestorzy zorientowani na zakup dużych pakietów mieszkań nie są tu jeszcze obecni. Ci inwestorzy, którzy dzisiaj dominują, to są prywatni nabywcy, którzy kupują po kilka mieszkań i taktują je jak lokatę kapitału - dodał Michał Sapota.

Ekspert zauważył również, że deweloperzy działający na lokalnym rynku, skupiają się raczej na kliencie indywidualnym.

- Mieszkania w Katowicach bardzo dobrze się sprzedają. Ze swojej strony nie jesteśmy więc zainteresowani sprzedażą dużych pakietów mieszkań dla klienta instytucjonalnego, ponieważ to się po prostu nie opłaca. Taki klient oczekuje zazwyczaj sporych rabatów w związku z tym, że kupuje kilka-kilkanaście mieszkań równocześnie - dodał Michał Sapota.

Chętnych na wynajem nie zabraknie

W Katowicach warto inwestować w mieszkania pod wynajem, gdyż rynek najmu jest tu dalej stosunkowo słabo rozwinięty. Sytuacja ta ulegać będzie jednak stopniowej zmianie.

- Coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w tym rejonie, który staje się ośrodkiem życia kulturalnego i biznesowego. Chętnych na wynajem mieszkania nie zabraknie. Ponadto, w porównaniu z innymi dużymi miastami cena za kupno lokalu w bloku czy kamienicy jest w Katowicach niska. Z kolei ceny najmu są podobne jak w innych miastach Polski. Zwrot z inwestycji może być więc bardzo wysoki i następować znacznie szybciej niż w przypadku Warszawy czy Krakowa - powiedział Artur Kaźmierczak z firmy Mzuri.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych