PARTNER PORTALU

IKEA rozbudowuje w Zbąszynku największą fabrykę mebli na świecie

IKEA rozbudowuje fabrykę w Zbąszynku - największy na świecie kompleks produkcji mebli. Wartość inwestycji szacuje się na 225 mln zł - podała w czwartek firma. Produkcja w nowym obiekcie ma ruszyć we wrześniu 2018 r.

Autor: PAP 27 października 2017 10:24

Jak wskazano, obecnie fabryka zatrudnia 3,1 tys. osób, a po wybudowaniu nowej hali produkcyjnej i magazynu powstanie tu ponad 280 nowych miejsc pracy.

Obiekty zostaną oddane do użytku w czerwcu 2018 roku, a rozpoczęcie produkcji zaplanowano na wrzesień 2018 - wskazano.

"W nowej części zakładu produkowane będą meble IKEA z popularnej serii EKET. Inwestycja pozwoli na podwojenie produkcji mebli z serii EKET i usprawni procesy logistyczne w IKEA Industry Zbąszynek" - napisano.

Jak dodano, nowe obiekty zajmą łącznie 64 tys. m2, czyli tyle, ile wynosi powierzchnia dziewięciu boisk piłkarskich. "Po ukończeniu inwestycji zakłady IKEA Industry w Zbąszynku, Babimoście i Zbąszyniu będą zajmować łącznie 384 tys. m2 - 71 boisk piłkarskich" - zaznaczono.

"Lokalizacja, konkurencyjne koszty produkcji, wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy w Polsce i Zbąszynku - to główne powody podjęcia strategicznej decyzji o zwiększeniu produkcji właśnie tu" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, Robert Zanichelli z IKEA Industry.

Maksymalna wydajność nowej hali to, jak oblicza firma, 125 tys. sztuk mebli tygodniowo. Na pierwszy rok pracy zaplanowano produkcję na poziomie 5,9 mln sztuk. Realizacja tych założeń będzie możliwa dzięki wprowadzeniu jeszcze większej automatyzacji procesów i zwiększeniu zatrudnienia o 280 pracowników. Z kolei, magazyn "zapewni 55 tys. nowych miejsc paletowych", na których ma być magazynowana produkcja o wartości 55 mln zł.

IKEA Industry to część Grupy Inter IKEA. Jak podała firma, w Polsce IKEA Industry zatrudnia blisko 10 tys. pracowników w 16 zakładach produkcyjnych w 13 lokalizacjach; specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna oraz z płyt komórkowych i wiórowych. IKEA Industry Zbąszynek tworzą fabryki w Zbąszynku, Zbąszyniu i Babimoście. Powstaje tu ponad 600 rodzajów mebli IKEA. Zakład zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych