PARTNER PORTALU

Im bliżej koziołków, tym drożej. Rynek mieszkaniowy w Poznaniu

W stolicy Wielkopolski rynek mieszkaniowy zdominowały dwie dzielnice. Poznaniacy nie skąpią tam grosza na dodatkowy metraż.

Autor: HouseMarket.pl 07 lipca 2016 10:01

Jeśli zastanowić się, jakie są ulubione dzielnice Poznaniaków patrząc tylko na strukturę obrotu nieruchomościami, to bezkonkurencyjne są Grunwald i Stare Miasto. To właśnie tam sprzedaje się najwięcej mieszkań w mieście – wskazuje analiza Urban.one, serwisu do samodzielnego sprawdzania wartości mieszkania. Tylko w tych dwóch dzielnicach stolicy wielkopolski zawierane jest 50 proc. ze wszystkich transakcji w Poznaniu. Nie wynika to bynajmniej jedynie z dużej podaży czy atrakcyjnych cen.

Grunwald na topie

Dla starych Poznaniaków, Grunwald to kwintesencja miasta, prawdziwa poznańska dzielnica. - Na pewno na jej korzyść przemawia dobra komunikacja, zarówno z centrum miasta, jak i autostradą. Do tego jest tam bezpiecznie. Równocześnie nie można powiedzieć, że Poznaniacy wybierają mieszkania na Grunwaldzie czy na Starym Mieście, bo jest tam tanio – komentuje Barbara Bugaj, analityk Urban.one.

W mieście nad Wartą najdroższe są nowe mieszkania i te o metrażu wyższym niż ogólnopolska średnio. Lokale o powierzchni 43-60 mkw., stanowią niemal 45 proc. wszystkich umów kupna-sprzedaży w Poznaniu w ostatnich dwóch latach.

Na Grunwaldzie najczęściej sprzedają się mieszkania od 50-60 mkw., czyli dwu- i trzypokojowe. Duży obrót obserwujemy również w przypadku mieszkań mniejszych dwupokojowych o metrażu 35-50 mkw. W tę grupę wpisują się także standardowe mieszkania w wielkiej płycie - 2 pokoje, metraż około 42-45 mkw.

Starówka na celowniku

Na Starym Mieście struktura jest niemal bliźniacza, z tą różnicą, że sprzedaje się tam mniej małych "dwójek" (35-43 mkw. to ledwie 14 proc. transakcji ) w porównaniu do Grunwaldu ( tu odsetek sięga niemal 18 proc.). Na poznańskiej Starówce kupowane są mieszkania mieszczące się w przedziale od 43 do 60 mkw., w średniej cenie mieszczącej się w rejonach 5,8 tys. zł/mkw.

Trzy mniej popularne rejony Poznania czyli Jeżyce, Nowe Miasto i Wilda generują po około 16-17 proc. obrotów na rynku każdy. W tej grupie wyróżnia się Nowe Miasto, które choć droższe o średnio 6 proc. od Jeżyc, nie ustępuje mu popularnością. Od Nowego Miasta wyżej wyceniana jest jedynie Starówka. Tu bowiem sprawdza się stara prawda – im bliżej Koziołków, tym drożej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych