PARTNER PORTALU

Inwestycja w dobrym świetle

Światło jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy tworzeniu koncepcji urbanistycznej i architektonicznej inwestycji. W ich zastosowaniu pomocne są nowoczesne technologie.

PropertyDesign.pl

Autor: PropertyDesign.pl 03 marca 2016 12:46

- Bez światła nie ma życia, ale nie ma też koloru, formy i tekstury. Dlatego światło w budowaniu przestrzeni pełni dwie zasadnicze funkcje: użytkową i wizualno-plastyczną - mówi Agnieszka Szczepaniak z biura projektowego AP Szczepaniak.

Jak wspomina Szczepaniak funkcję użytkową, czyli wykorzystanie promieni słonecznych w projektowaniu architektoniczno-urbanistycznym. - Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wpływa korzystnie na samopoczucie, pobudza wydzielanie wielu hormonów, umożliwia syntezę witaminy D. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie naturalnego światła w miejscach użytku publicznego oraz w przestrzeniach mieszkalnych. Słońce to również energia cieplna, która dzięki nowoczesnym technologiom jest coraz lepiej wykorzystywana w budownictwie - podkreśla architekt. Pełni też funkcję wizualno-plastyczną. - Umiejętne wykorzystanie światła umożliwia zaprezentowanie obiektów (brył) w zupełnie innej perspektywie.  Za pomocą światła można stworzyć nowe formy, podkreślić i wskazać  elementy architektury zasługujące na największą uwagę, podkreślić granice lub wręcz przeciwnie osłabić kontrasty i zatrzeć granice, bazując na zjawisku odbicia i przenikania promieni świetlnych - nadmienia.

Nowoczesne technologie elewacyjne pozwalają nam na łączenie świata zewnętrznego z wewnętrznym. Połączenie przeszkleń z systemami zacieniania wyznacza nowy środek przekazu architektonicznego. Istniejące na dzisiejszym rynku materiały budowlane dają wielkie możliwości efektywniejszego zaprezentowania światła, tworząc zaskakujące efekty wizualne. - Światłocień potrafi z jednej strony podkreślić bryłę budynku, z drugiej zaś stworzyć pozory widzianych kształtów lub częściowo je zamaskować. Przykładem może być projekt Atal Towers, gdzie światło przenika przez „osłony” elewacyjne z blachy cięto-ciągnionej i operuje do wnętrza, nadając pewnego rodzaju lekkości i delikatności bryłom. Optyczny podział dwóch wież - każdą na kolejne cztery – przez pionowe przecięcie głównych brył (gra światłocienia) wysmukla i wyostrza odbiór tych form architektonicznych - wspomina Szczepaniak.

Więcej na PropertyDesign.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych