PARTNER PORTALU

Inwestycja w nieruchomość się opłaca

Polacy coraz chętniej inwestują w mieszkania na wynajem. Na najmie mogą zarobić od 4,5  do 6,5  procent netto rocznie. To znacznie więcej niż na lokacie długoterminowej.

Autor: housemarket.pl 26 marca 2018 11:05

Polacy wycofują oszczędności z lokat w bankach. Z danych Home Brokera wynika, że tylko w kwietniu 2017 r. wycofano z lokat około czterech miliardów złotych. To najwięcej od czterech lat. Inwestorzy szukają alternatyw, które mogą przynieść większe odsetki niż te na bankowym depozycie.

Z opublikowanych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że średnio na lokacie w banku można zarobić zaledwie 1,5 proc. brutto w skali roku. Przeciętna rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem, według danych Home Broker wynosi natomiast 5,28 proc. netto rocznie. Rentowność ta uwzględnia 10,5-miesięczny okres wynajmu lokalu oraz czynsz dla administracji w wysokości 4-7 zł za mkw. miesięcznie, a także podatek ryczałtowy od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc. To znacznie więcej niż w przypadku lokaty długoterminowej. 

Eksperci podkreślają, że powodzenie inwestycji w nieruchomość na wynajem zależy od wielu czynników. Ważne są cena, stałe wydatki na lokal oraz koszt wyposażenia. Należy także zwrócić uwagę na inne zalety nieruchomości, które spowodują, że nietrudno będzie znaleźć najemcę, a lokal w czasie użytkowania będzie zyskiwał na wartości, tak by jego sprzedaż w przyszłości była dodatkowym zarobkiem.

Jednym z takich czynników jest odpowiednia lokalizacja. Mieszkanie na wynajem powinno być dobrze skomunikowane z centrum miasta, uczelnią czy punktami handlowymi. Eksperci twierdzą również, że łatwiej jest wynająć mieszkania mniejsze, czyli kawalerki i mieszkania dwu- i trzypokojowe. W cenie są mieszkania w pełnym rozkładzie, gdzie każdy pokój ma osobne wejście. Bardzo ważna jest również osobna kuchnia, miejsce parkingowe oraz odpowiednie wyposażenie mieszkania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych