PARTNER PORTALU

Inwestycje mieszkaniowe najważniejszą częścią światowego rynku nieruchomości

Wartość rynku nieruchomości na świecie w 2015 roku była 2,7 razy wyższa od światowego PKB - wynika z danych Savills. Nieruchomości mieszkalne stanowiły 75 proc. wartości światowego rynku nieruchomości.


Autor: HouseMarket.pl 28 stycznia 2016 08:51

Savills oszacował łączną wartość światowych aktywów nieruchomościowych w 2015 roku na 217 bln USD. Wartość rynku nieruchomości na świecie w 2015 roku była 2,7 razy wyższa od światowego PKB. Nieruchomości stanowią około 60 proc. światowych aktywów inwestycyjnych oraz są istotnym elementem majątku narodowego, korporacyjnego i prywatnego. Nieruchomości mieszkalne stanowiły 75 proc. wartości światowego rynku nieruchomości.

- Aby stworzyć dla tych danych szerszy kontekst, warto nadmienić, że łączna wartość wydobytego dotychczas złota wynosi około 6 bln dolarów, a więc łączna wartość rynku nieruchomości jest aż 36-krotnie wyższa - komentuje wyniki Yolande Barnes, dyrektor działu badań nad rynkiem globalnym Savills. - Wartość światowego rynku nieruchomości o prawie jedną trzecią przewyższa łączną wartość papierów wartościowych notowanych na giełdzie i sekurytyzowanych instrumentów dłużnych, co pokazuje jak istotną rolę odgrywa w gospodarkach światowych rynek nieruchomości. Nieruchomości to dominująca kategoria aktywów najbardziej podatna na zmiany na rynku pieniądza i aktywność inwestycyjną na świecie, która ma zarazem największy wpływ na gospodarkę - dodaje.

W ostatnich latach ekspansywna polityka monetarna (luzowanie ilościowe) oraz idące za tym niskie stopy procentowe ograniczyły stopy kapitalizacji nieruchomości i przyczyniły się do znacznego wzrostu cen aktywów w skali światowej. Rozwój działalności inwestycyjnej i wzrost kapitału na najważniejszych rynkach nieruchomości w wielu przypadkach przyczyniły się do inflacji cen aktywów.

Generalnie rzecz biorąc, największą i najważniejszą częścią światowego rynku nieruchomości są nieruchomości mieszkalne, których wartość wynosi 162 bln dolarów. Ten sektor wyróżnia się największym rozproszeniem struktury właścicielskiej, która obejmuje około 2,5 mld gospodarstw domowych i ma ścisły związek z majątkiem przeciętnych obywateli. Wartość nieruchomości mieszkalnych idzie w parze ze stopniem zamożności społeczeństwa: Chiny, w których zamieszkuje prawie jedna piąta ludności świata, są w posiadaniu około jednej czwartej wartości rynku. Wartość aktywów skupiona jest przede wszystkim w krajach Zachodu. Ponad jedną piątą (21 proc.) rynku stanowią nieruchomości mieszkalne znajdujące się w Ameryce Północnej, mimo że mieszka tam zaledwie 5 proc ludności świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych