PARTNER PORTALU

Inwestycje w miejscowościach turystycznych coraz popularniejsze

Polacy coraz częściej inwestują w nieruchomości położone w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie. Podobnie jak przy zakupie mieszkania na indywidualne potrzeby, największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni 30-55 mkw.

Autor: housemarket.pl 17 marca 2015 09:58

Inwestycje w miejscowościach turystycznych są okazją do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Za przykładem innych krajów europejskich ten sektor rynku ma szansę na szybki rozwój. Przykładowo w Polanicy Zdroju prowadzonych jest aż pięć inwestycji deweloperskich skierowanych do klientów zainteresowanych inwestycjami.

– Do inwestowania zachęca rozbudowana oferta deweloperów, którzy mają przygotowane gotowe programy czerpania korzyści z wynajmu zakupionych apartamentów. Mając na uwadze to, że klienci będą poszukiwać produktów inwestycyjnych, przystosowują każdy szczegół inwestycji do potrzeb i oczekiwań potencjalnych najemców - mówi Krzysztof Zieliński z biura Metrohouse w Kłodzku.

Rynek second home w górach można podzielić na dwa sektory. Pierwszy, zinstytucjonalizowany, jest obsługiwany przez działających deweloperów oferujących rozwiązania typu aparthotel lub condo. Znacznie popularniejsze od inwestycji aparthotelowych są inwestycje indywidualne: zakup domów, mieszkań, apartamentów w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach górskich, które służą właścicielowi i pozwalają na czerpanie dodatkowych zysków z wynajmu. W obu wariantach oczywiście oprócz zysku z wynajmu właściciele liczą na wzrost wartości nieruchomości w czasie, z tym że przy zakupach w „zwykłych” inwestycjach właściciele muszą zaangażować się dodatkowo w zarządzanie ofertą lub znalezienie firmy, która będzie wykonywać te czynności w imieniu właściciela. Wśród klientów poszukujących tego typu inwestycji od lat uznaniem cieszą się te same lokalizacje: Karpacz, Zakopane, Szklarska Poręba, Krynica Zdrój, Wisła, Ustroń, Szczyrk. Nabywcami apartamentów w górskich miejscowościach są przede wszystkim przedstawiciele klasy średniej, często wykonujący wolne zawody. Większość nabywców wywodzi się z większych miast dogodnie zlokalizowanych w stosunku do miejscowości górskich. I tak np. w Sudetach i Kotlinie Kłodzkiej gustują nabywcy z Wrocławia, a Zakopane i okolice to mekka dla klientów z Krakowa, Warszawy i całej Centralnej Polski. Z kolei Wisłę upodobali sobie mieszkańcy Górnego Śląska, którym dojazd zajmuje często nie więcej niż 1,5 h.

– Co ciekawe nie odnotowujemy dużej liczby obcokrajowców, którzy byliby zainteresowani nabywaniem tego rodzaju nieruchomości, a wśród rodzimych nabywców duża część decyduje się nie wystawiać swojego apartamentu na rynek wynajmu - mówi Krzysztof Zieliński.

Podobnie jak przy zakupie mieszkania na indywidualne potrzeby, zakupy inwestycyjne mieszkań w górskich rejonach skupia się na metrażach 30-55 mkw. Klienci, którzy decydują się na taki zakup raczej wybierają apartamenty, gdzie najmem zarządza operator.

– Nie każdy ma odpowiednią wiedzę i zasoby czasowe, aby poświęcić się obsłudze apartamentu na wynajem. Zwykle właściciel mieszka przecież poza miejscowością wypoczynkową, więc serwis takiego mieszkania byłby sporym obciążeniem. Na szczęście nie muszą się tym martwić, pełną obsługę zapewnia operator – komentuje Anna Szczęsna z działu komercji Metrohouse.

Obserwacje klientów kupujących nieruchomości na wynajem pokazują, że często jest to ich kolejny zakup, budują w ten sposób swój portfel nieruchomości uzupełniając go o oferty spoza głównego nurtu mieszkań na wynajem w największych miastach.

– Część naszych klientów ucieka po prostu z oszczędnościami z niskooprocentowanych lokat. W dobrze położonych inwestycjach stopa zwrotu przekracza wartości, jakie można uzyskać kupując mieszkanie pod wynajem w dużych miastach – dodaje Anna Szczęsna.

W nowych inwestycjach w znanych górskich lokalizacjach ceny rozpoczynają się od poziomu 6,5-7 tys. zł za mkw., choć niczym szczególnym są wyceny na poziomie 12 tys. zł (np. Zakopane). W Ustroniu, czy pobliskiej Wiśle mieszkania z rynku wtórnego można znaleźć już za 7-8 tys. zł/mkw. W obu przypadkach w tej cenie uda się znaleźć lokale gotowe do wprowadzenia, ewentualnie wynajmu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych