PARTNER PORTALU

Irena Herbst: polityka mieszkaniowa pełna błędów

Największym błędem polityki mieszkaniowej było odejście od programu mieszkań na wynajem – uważa dr Irena Herbst, prezes zarządu Fundacji Centrum Prywatno-Publicznego.

Autor: HouseMarket.pl 07 października 2015 08:35

- Sformułowana w połowie lat 90.  polityka mieszkaniowa formalnie nie zmieniła się zbytnio od tego czasu – mówiła dr Irena Herbst podczas debaty o kondycji polskiego mieszkalnictwa zorganizowanej przez Habitat for Humanity. – W jej założeniach nie było rozróżnienia na mieszkania socjalne, komunalne czy mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu. Nie wiadomo dlaczego, my to robimy. Zdaniem dr Herbst jest to błąd. – Chodzi o to, by nie tworzyć getta i nie rozróżniać typów mieszkań w oparciu o możliwości finansowe ich potencjalnych użytkowników – apelowała. – Powinniśmy brać przykład z Niemiec, Holandii, gdzie istnieje cały sektor mieszkań na wynajem, budowany przez kapitał prywatny ze wsparciem dopłat do mieszkań na wynajem ze środków publicznych.

Największym błędem, zdaniem prezes zarządu Fundacji Centrum Prywatno-Publicznego, było odejście od wspierania mieszkania na wynajem o umiarkowanych czynszach przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy w BGK. - KFM udzielał kredytów. Te pieniądze sukcesywnie wracają do BGK i gdybyśmy korzystali wyłącznie z tego funduszu, w przyszłym roku można byłoby z tych pieniędzy sfinansować ok. tysiąca nowych mieszkań – mówiła dr Irena Herbst. – Po likwidacji funduszu, w jego miejsce uruchomiono programy Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych, które kosztowały łącznie ze zobowiązaniami ok. 10 mld zł. Te pieniądze nie wrócą już do BGK.

We wrześniu sejm uchwalił ustawę umożliwiającą uruchomienie w 2015 r. rządowego programu finansowania społecznego budownictwa czynszowego. W perspektywie 10 lat ma powstać co najmniej 30 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. – Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie trzeba budować co najmniej 30 tys. mieszkań rocznie – komentowała dr Herbst.

Z badań ankietowych Habitat for Humanity skierowanych do gmin, samorządów (56 podmiotów wzięło aktywny udział w badaniu) wynika, że zapotrzebowanie na mieszkania komunalne kształtuje się na poziomie 80 tys. lokali, na mieszkania socjalne – 70 tys. lokali. – Mamy zdiagnozowany deficyt, teraz trzeba znaleźć rozwiązanie. Jednym z nich może być program korzystający ze środków spłacanych z pieniędzy pożyczonych w okresie działania Krajowego Funduszu Mieszkaniowego – mówiła ekspertka. - Drugim rozwiązaniem może być sektor prywatny, a w tym partnerstwo prywatno-publiczne.

Według prezes zarządu Fundacji Centrum Prywatno-Publicznego potrzebna jest jednak poprawka w istniejącym prawie, która dotyczy kwalifikacji zaliczania wynagrodzenia partnera prywatnego w ramach umowy o PPP. Taka poprawka zamieszczona jest w ustawie o rewitalizacji, na uchwalenie której trzeba jeszcze poczekać.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych