PARTNER PORTALU

Jak będą wyglądały miasta przyszłości?

Jakie wyzwania stoją przed polskimi ośrodkami i gdzie szukać przepisu na sukces? O tym dyskutowano podczas panelu „The sky is the limit… – miasta przyszłości – wyzwania, wizje, perspektywy” w czasie 4 Design Days.

PropertyDesign.pl

Autor: PTWP-PropertyDesign.pl 19 lutego 2016 10:46

Prelegenci wydarzenia 4 Design Days zastanawiali się nad tym, w którą stronę może pójść rozwój miast - zarówno w kontekście globalnym, jak i lokalnym. W czasie dyskusji podkreślili, że trudno jednoznacznie określić, jak będą wyglądały miasta przyszłości, choć można zauważyć pewne tendencje i konkretne wyzwania, jakie przed nimi stoją.

Ludzkość przenosi się do miast - to ewidentny proces odbywający się na całym globie – zgodnie twierdzą Stanisław Podkański, doradca prezydenta Katowic ds. Architektury i Urbanistyki oraz Ewa Kuryłowicz, wiceprezes zarządu w Kuryłowicz & Associates. Jako ciekawostkę Kuryłowicz podaje, że w Brazylii i Australii powołano nawet Ministerstwo ds. Miast. Natomiast w Nowym Jorku ludzi już nie przybywa, za to wyzwaniem jest starzenie się infrastruktury – problem tak odległy dla polskiej rzeczywistości.

Europa na tle świata jest swojego rodzaju skansenem. Nie mamy dynamicznie rozwijających się miast - takich jakie powstają w Azji i Afryce i które niesłychanie szybko, spontanicznie i chaotycznie się urbanizują. W Polsce raczej nie będą powstały „mega cities” liczące powyżej 10 mln osób. W kraju nad Wisłą mamy do czynienia zarówno z miastami, gdzie ludzi przybywa, jak i ubywa.

Co stanowi wspólny mianownik dla większości miast na świecie? Są to zmiany demograficzne. – Nie tylko starzenie się ludzi, co ma związek z komunikacją publiczną, która musi być wygodna i czytelna. Wszędzie jest też coraz więcej gospodarstw jednoosobowych. Ludzie mieszkają samodzielnie. W Warszawie pojawiają się mikro mieszkania - to zjawisko ogólnoświatowe – zauważa Ewa Kuryłowicz i podkreśla, że ma to wymierny wpływ na to, jaka powstaje wokół nas architektura.

Więcej na ten temat tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych