PARTNER PORTALU

Jak jeszcze kupić mieszkanie z dopłatą w MdM?

Eksperci podkreślają, że środki dostępne na MdM 2018 r. w tym roku pewnie wystarczą do maja, a w optymistycznym wariancie do lipca. Czy należy się śpieszyć? Pula pieniędzy na dopłaty systematycznie maleje.

Autor: HouseMarket.pl 16 lutego 2017 13:43

– Termin, do którego będzie można rezerwować dopłatę tak naprawdę zależy od dalszego zainteresowania programem. W tej sytuacji kto pierwszy ten lepszy. Następnie, tak jak w ubiegłym roku, klienci zaczną się przygotowywać do zaciągnięcia kredytu w styczniu. Wtedy wyścig po dopłatę znany nam dobrze sprzed kilkunastu dni się powtórzy – mówi Mirosław Śliwiński, doradca kredytowy.

Przez pierwsze lata działania rządowego programu, czyli między rokiem 2014 a 2016, Bank Gospodarstwa Krajowego wsparł zakup 75 tys. mieszkań i domów. Szacuje się, że fundusze posiadane przez BGK, wystarczą jeszcze na dotowanie zakupu ok. 21 tys. mieszkań nim środki z rządowego programu się wyczerpią.

Pomimo tego, że pula pieniędzy przeznaczonych na ten rok już się skończyła, są deweloperzy, którzy umożliwiają nabycie mieszkania z rządową dopłatą. Po prostu zaczekają na pieniądze do 2018 roku. Takie podejście ma chociażby gorzowski deweloper - firma Budnex, która realizuje inwestycje między innymi w Szczecinie, Zielonej Górze, Gorzowie czy Poznaniu.

– W naszej poznańskiej inwestycji czyli Starołęckiej Dolinie wciąż mamy wiele mieszkań, które kwalifikują się do rządowej dopłaty. Wiemy, że dla wielu klientów środki z programu MdM są dużym finansowym wsparciem. Z tego właśnie powodu  zdecydowaliśmy się by jako inwestor  zaczekać na resztę środków z BGK do 2018 roku – mówi Monika Golec z firmy Budnex.

- Co ważniejsze, klienci mogą odebrać klucze do nowych mieszkań jeszcze w tym roku, bo Starołęcka Dolina jest w końcowej fazie realizacji. Taka transakcja nie wiąże się dla klientów z żadnymi dodatkowymi kosztami czy zabezpieczeniami – dodaje Monika Golec. Jak podkreśla deweloper, również w innych miastach w swojej ofercie dostępne ma mieszkania z rządową dopłatą.

Szacuje się, że w tym roku do wykorzystania w ramach MdM jest jeszcze ok. 200 mln zł. dotyczy to jednak sytuacji, w której deweloper zgodzi się na przelew ostatniej transzy kredytu już w 2018 roku. Kolejne 380 mln zł rządowego wsparcia dostępnych będzie dopiero w styczniu 2018 r. Po tym terminie rządowy program wygasa. W tej sytuacji warto poważnie zastanowić się na zakup pierwszej nieruchomości, gdyż w ten sposób możemy zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kwota ta zależy do miejsca, w którym nabędziemy nieruchomość.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych