PARTNER PORTALU

Jak korzystać z zielonych budynków? Ekoedukacja pilnie potrzebna

Wciąż zużywamy zbyt dużo wody i rzadko pamiętamy, aby wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. W związku z tym coraz większą rolę zaczyna odgrywać edukacja proekologiczna.Autor: HouseMarket.pl 23 lutego 2016 13:01

W ciągu ostatnich lat Polska poczyniła znaczne postępy w rozwoju zielonego budownictwa. Według badań przeprowadzonych przez Colliers, tylko w latach 2014 – 2015, liczba zielonych budynków wzrosła w Polsce o 60 proc.

Jednakże według zbiorczego raportu TNS dla Ministerstwa Środowiska, Polacy często nie mają podstawowej wiedzy w zakresie oszczędzania energii np. w miejscu pracy. Nie zawsze umiemy korzystać z zielonych rozwiązań zastosowanych w budynkach, w których przebywamy – wciąż zużywamy zbyt dużo wody i rzadko pamiętamy, aby wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. W związku z tym coraz większą rolę zaczyna odgrywać edukacja proekologiczna.

Zielone rozwiązania gadżetem?

Jak wynika z ostatniego raportu RenoValue, w Polsce zielone rozwiązania wprowadzamy często w nieprzemyślany sposób, traktując je jako gadżet lub chwyt marketingowy. Dlatego niezbędna może okazać się szeroka kampania informacyjna i edukacyjna dotycząca finansowych korzyści płynących z ekologii. Taką potrzebę wyraźnie dostrzegają też organizacje zajmujące się budownictwem ekologicznym w Polsce.

- Ludzie spędzają w budynkach większość swojego życia. Rzecz na tyle oczywista, że niewielu poświęca jej uwagę. A to właśnie czynnik ludzki jest kluczowy w budownictwie. Dlatego też odpowiednia edukacja użytkowników budynków jest niezwykle istotna, ponieważ dzisiejsze biura i domy, w szczególności te zielone są wyposażone w szereg rozwiązań, które podnoszą komfort, pozytywnie wpływają na zdrowie oraz przynoszą oszczędności podczas eksploatacji - mówi Alicja Kuczera, CEO Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

Jednym z głównych celów budynku jest kreowanie przyjaznego i zdrowego dla jego użytkowników środowiska pracy.

- Obecnie, szczególnie w kontekście nadchodzących zmian w zakresie wymagań energetycznych, to właśnie człowiek i jego sposób korzystania z systemów stanowić będzie najważniejszy element kształtujący rzeczywistość energetyczną. Wspomaganie go poprzez szeroką edukację stanowić powinno zatem nieodzowny etap każdego procesu inwestycyjnego. Dlatego Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego, korzystając z doświadczeń firmy Go4Energy, wdrażającej nowoczesne podejście, pozwalające ocenić jakość budynku na podstawie opinii korzystających z niego osób, silnie wspiera ideę ekoedukacji - mówi Tomasz Augustyniak, prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego oraz CEO Go4Energy.

Zielone mieszkania to niższe rachunki

Działanie z myślą o środowisku naturalnym jest jednym z priorytetów firm deweloperskich, dostarczających na polski rynek nowoczesne i zielone mieszkania. Dla przykładu spółka Skanska Residential Development Poland opracowała program edukacyjny dedykowany klientom Osiedla Mickiewicza w Warszawie.

- Wszyscy mieszkańcy Osiedla Mickiewicza otrzymają Przewodnik Obsługi Budynku, w którym znajdą zalecenia dotyczące ekologicznego korzystania z mieszkania, a także odpowiedniego wyposażenia, pozwalającego na redukcję zużycia wody i energii. To przełoży się na realne oszczędności w budżecie domowym, ale i zwiększy świadomość mieszkańców w zakresie ekologii i zrównoważonego stylu życia - mówi Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych