PARTNER PORTALU

Jak nauczyć się korzystać z nowego osiedla

Centralny system zmiękczający wodę, stacje mycia rowerów, ładowarki do samochodów elektrycznych – takie rozwiązania coraz częściej można znaleźć na nowych osiedlach w Polsce. Niektórzy nie wiedzą jak z nich korzystać.

Autor: HouseMarket.pl 02 marca 2016 11:44

Obowiązek dewelopera dotyczący przekazania mieszkańcom instrukcji użytkowania wynika przede wszystkim z przepisów ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta oraz z przepisów kodeksu cywilnego o sprzedaży. Standardowo instrukcje zawierają plany, opis wyposażenia budynku i zasady jego eksploatacji, rozlokowanie instalacji elektrycznych, technicznych i wodnych, liczników, wskazówki dotyczące przeglądów technicznych i konserwacji części wspólnych.

Niektórzy deweloperzy idą dalej, rozbudowując standardowe instrukcje o dodatkowe wskazówki i porady, pomagając mieszkańcom jeszcze lepiej korzystać z nowoczesnej infrastruktury dostępnej na osiedlu.

- W naszych inwestycjach stosujemy wiele zielonych rozwiązań. Park Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe jest wyposażony między innymi w stację ładowania samochodów elektrycznych. Z kolei na Osiedlu Mickiewicza, które oddamy do użytku pod koniec tego roku, będzie można korzystać ze stacji mycia i naprawy rowerów czy centralnego systemu zmiękczającego wodę. Dlatego w przewodnikach, które przygotowujemy dla wszystkich mieszkańców w wersji elektronicznej staramy się jak najdokładniej opisać zasady korzystania z budynku, zarówno te, które dotyczą aspektów technicznych, użytych materiałów wykończeniowych, systemów elektrycznych, wentylacyjnych, grzewczych, utrzymywania czystości, jak i te związane z korzystaniem z ekologicznego wyposażenia czy właściwą segregacją odpadów - wyjaśnia Edward Więcek, dyrektor ds. rozwoju projektów Skanska Residential Development Poland.

W przewodniku dla lokatorów Parku Ostrobramska zawarte są również informacje dotyczące bezpieczeństwa na osiedlu, podstawowych zasad ewakuacyjnych czy nawet utrzymywania dobrych relacji sąsiedzkich, np. jak w najmniej uciążliwy dla sąsiadów sposób przeprowadzić remont.

Złotówki w kieszeni

W vademecum mieszkańcy mogą znaleźć również cenne wskazówki dotyczące obniżania rachunków za wodę czy energię. Przykładowo w jednym z przewodników Skanska, lokatorzy otrzymują konkretne porady jak oszczędzać energię cieplną, a tym samym wydawać mniej na centralne ogrzewanie:

- Najlepiej, gdy grzejniki są całkowicie odsłonięte, bez ozdobnej obudowy, niezakryte firankami czy zasłonami;

- Za grzejnikami zalecany jest montaż ekranów za grzejnikowych, które całe ciepło z grzejnika kierują do wnętrza mieszkania;

- Podczas wietrzenia pomieszczeń (szczególnie zimą), głowice termostatyczne należy ustawić na najmniejszą możliwą temperaturę – dzięki temu stracimy minimalną ilość ciepła;

- Wietrzenie jest efektywne wtedy, gdy otwieramy okno na całą jego szerokość na krótką chwilę – następuje wtedy pełna wymiana powietrza bez wyziębienia pomieszczenia;

- Szanujmy ciepło w pomieszczeniach wspólnych (szczególnie na klatkach schodowych) – zamykajmy drzwi zewnętrzne i nie otwierajmy niepotrzebnie okien;

- Kiedy wychodzimy z mieszkania zmniejszmy ogrzewanie regulując termostaty.

Podobne porady dotyczą energii elektrycznej, a także wody. -Rekomendujemy proste rozwiązania, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii w mieszkaniu o 5-15 proc. w skali roku. Pokazujemy również jakie żarówki warto stosować i w jaki energooszczędny sprzęt oraz wodooszczędną armaturę wyposażyć mieszkanie, aby zmniejszyć swoje miesięczne wydatki, a przy okazji ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko - dodaje Edward Więcek.

Dobrze skonstruowany i przemyślany budynek pod względem zielonych rozwiązań służy jego mieszkańcom. Systemy energooszczędne, sensory ruchu z oświetleniem LED na klatkach schodowych mogą zmniejszyć opłaty utrzymania części wspólnych budynku nawet do 10 proc. Dodatkowa i dobrze zabezpieczona izolacja ścian i okien pozwala redukować wydatki na energię cieplną.

System wykorzystania deszczówki np. do manualnego podlewania zieleni czy mycia rowerów to znaczna oszczędność wody. Aby jednak faktycznie generować realne oszczędności, potrzebne są działania edukacyjne, pokazujące mieszkańcom jak stosunkowo proste do nauczenia nawyki mogą korzystnie wpłynąć na nasz budżet domowy, ale i zachować wyższą wartość nieruchomość w dłuższej perspektywie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych