PARTNER PORTALU

Jak ograniczyć koszty utrzymania mieszkania zimą?

Średnio comiesięczne rachunki Polaków wynoszą 920 zł. Zimą koszty te zdecydowanie wzrastają. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego radzą, jakie kroki podjąć, by zminimalizować koszty utrzymania gospodarstwa domowego.Autor: HouseMarket.pl 02 grudnia 2015 12:27

Koszty związane z eksploatacją nieruchomości rosną zwłaszcza zimą, kiedy to należy doliczyć dodatkowe opłaty za m.in. ogrzewanie. Jak wynika z najnowszych badań, rachunki te mogą wzrosnąć aż do tysiąca złotych. Najdroższe w eksploatacji są grzejniki elektryczne. Rachunki za prąd, wykorzystany na ogrzewanie domu mogą wzrosnąć nawet do 9 tys. zł rocznie.

Sytuacja właścicieli domów w przypadku ogrzewania jest nieco trudniejsza. Muszą oni podjąć decyzję o tym, jakiego surowca używać. Obecnie na rynku znajdziemy wiele możliwości. Przy ich wyborze nie powinno kierować się tylko ceną, ale również wartością kaloryczną surowca.

Niech pieniądze nie ulatują z ciepłem

Przygotowując się do zimy, nie zapomnijmy o odpowietrzeniu i odsłonięciu grzejników. To pierwszy i najważniejszy krok, który powinniśmy wykonać, gdy robi się chłodniej. Bardzo ważne jest dostosowanie temperatury w pokojach do naszego trybu życia.

Pamiętajmy, że nie w każdym pomieszczeniu utrzymanie temperatury na wysokim poziomie jest wskazane, np. w sypialni może być nieco niższa temperatura niż w pokoju dziennym, w którym spędzamy większość dnia. Za każdym razem kiedy na dłużej wychodzimy z domu możemy ręcznie przykręcić zawory.

– Obecnie mamy możliwość korzystania także z inteligentnych systemów ogrzewania. Pozwalają one na włączenie i wyłączenie nie tylko drogą radiową, ale także za pomocą SMSa lub Internetu. W każdej chwili, będąc poza domem, możemy regulować temperaturę w jego wnętrzu. Jednak musimy robić to umiejętnie, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Jeżeli chcemy zatrzymać więcej ciepła, możemy zainwestować w ekrany zagrzejnikowe, które zapobiegną nagrzewaniu się ściany za nimi. Zamontowanie ich pozwoli nam zaoszczędzić około nawet kilka procent kosztów ogrzewania – mówi Sławomir Rykalski, ekspert ZFDF, FinPack.

Nieprzewidziane wydatki

Korzystając z wyżej opisanych rozwiązań możemy zaoszczędzić na kosztach związanych z utrzymaniem domu. Comiesięczne opłaty utrzymania mieszkania to jeden ze stałych wydatków, ale może się okazać, że nie jedyny. Zima to też sezon niespodziewanych awaryjnych sytuacji, które mogą stać się powodem zachwiania stabilnością finansową gospodarstwa domowego. Siarczyste mrozy mogą być przyczyną zamarzniętej wody w rurach, co może prowadzić do ich pęknięcia.

– Zalanie mieszkania to nieszczęśliwy wypadek, którego następstwa jest dość trudno usunąć bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Aby zabezpieczyć się przed takimi ewentualnościami dobrym rozwiązaniem jest rozważenie wykupienia ubezpieczenia – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFDF, Aspiro.

Pamiętać należ o tym, aby sprawdzić, czy nasza polisa obejmuje tego typu zdarzenie. Decydując się na konkretną ofertę, powinniśmy dokładnie przeanalizować zakres ochrony oraz listę wykluczeń. O ubezpieczeniu powinni pomyśleć także ci, którzy wynajmują swoje mieszkanie. Bardzo często nie mają oni możliwości na bieżąco sprawdzić, jaki jest stan instalacji. Warto wykupić choćby podstawowy zakres ubezpieczenia, gwarantujący ochronę od ognia i innych zdarzeń losowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych