PARTNER PORTALU

Jak Polacy kupują mieszkanie?

Polacy decydując się na zakup mieszkania kierują się przede wszystkim jego lokalizacją i ceną. Niemal połowa kupujących nie korzysta jednak z żadnego rabatu. Wiarygodność deweloperów sprawdzana jest głównie poprzez dokładne zapoznanie się z treścią umowy – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Autor: housemarket.pl 10 października 2017 14:07

Cena i lokalizacja mieszkania to najważniejsze kryteria wyboru mieszkania. Obydwa te kryteria w istotny sposób na siebie wpływają. Trzecim najważniejszym kryterium wyboru jest wielkość mieszkania i w zasadzie z takim samym wskazaniem – liczba pokoi.

Niemal połowa osób, które kupiły mieszkanie przyznają, że nie korzystały z żadnej oferty promocyjnej. Wśród osób, które z takiej oferty skorzystały najpopularniejszy był rabat od całkowitej ceny mieszkania.

84 % respondentów, którzy kupili mieszkanie sprawdzało wiarygodność dewelopera. Najczęstszym sposobem na sprawdzenie wiarygodności było dokładne zapoznanie się z treścią umowy (58 %) oraz sprawdzanie opinii w Internecie, głównie na forach (50 %).

Tylko 4 z 19 deweloperów ma znajomość wspomaganą na poziomie powyżej 40 %: Budimex Nieruchomości, Dom Development, Murapol i JW. Construction.

- Z naszego badania wynika, że Polacy na etapie planowania zakupu mieszkania deklarują chęć sprawdzenia wiarygodności dewelopera uwzględniając różne aspekty: praw własności gruntu, planów zagospodarowania terenu, pozwoleń na budowę do gruntu. W rzeczywistości jednak znacznie niższy odsetek kupujących rzeczywiście sprawdza deweloperów tak dokładnie. Najczęściej kupujący ograniczają się do dokładnego przeczytania umowy oraz do sprawdzenia opinii w Internecie. Może to świadczyć o dość dużym poziomie zaufania w stosunku do deweloperów – komentuje Agnieszka Doktorska, senior project manager z ARC Rynek i Opinia.

Informacja o badaniu

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą ankiet internetowych CAWI. Łączna wzięło w nim udział 510 osób, które kupiły mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym oraz które zamierzają kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym do końca 2018 roku.

ARC Rynek i Opinia już od 25 lat przeprowadza badania marketingowe oraz sondaże opinii publicznej i ma stałe miejsce wśród najlepszych instytutów badawczych w Polsce. Dzięki przynależności do największej międzynarodowej sieci zrzeszającej niezależne agencje badawcze – IriS – realizuje projekty badawcze w Europie i na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych