PARTNER PORTALU

Jak przyspieszyć budowę domu jednorodzinnego

Czas budowy domu jednorodzinnego zależy od wybranych technologii. Naprawdę istotne przyspieszenie możemy osiągnąć dzięki konstrukcji dachu.

Autor: HouseMarket.pl 21 września 2015 10:54

Jeżeli nie zależy nam na tradycyjnej technologii murowanej, warto przyjrzeć się innym możliwościom. Dom z bali lub dom prefabrykowany o lekkiej konstrukcji szkieletowej wznieść można w zasadzie w około trzy miesiące. Bale powinny mieć jednak większą średnicę niż popularnie stosowane bale 30-centymetrowe. Będą wówczas droższe, lecz pozwolą na uzyskanie odpowiednich parametrów termicznych. Nowością na rynku jest także technologia szalunku traconego. W kształtki ze styropianu zakładane są zbrojenia, a następnie wlewany jest beton. Styropianowy szalunek pozostaje jako izolacja termiczna. Technologia ta pozwala na budowę ścian o współczynniku przenikania ciepła odpowiadającym konstrukcjom energooszczędnym.

Decydując się na tradycyjny dom murowany, prace budowlane przyspieszyć możemy na kilka sposobów. Jednym z nich jest budowa ścian jednowarstwowych wykonanych z dużych bloczków, np. betonu komórkowego, czy pustaków z ceramiki poryzowanej. Duży rozmiar bloczków przyspiesza murowanie i pozwala zachować zadowalające parametry termoizolacyjne. Trochę czasu zaoszczędzimy także już na etapie lania ławy fundamentowej, wypożyczając gotowe szalunki (zamiast montowania ich na placu budowy) i zamawiając beton z betoniarni, zamiast mieszania go na miejscu. Na rynku dostępne są także domieszki przyspieszające wiązanie cementu, choć trudno niestety znaleźć informację na temat ich skuteczności.

Naprawdę istotne przyspieszenie możemy jednak osiągnąć dzięki konstrukcji dachu. Decydując się na prefabrykowane wiązary dachowe, możemy zrezygnować z betonowego stropu oraz zmniejszyć liczbę koniecznych w projekcie ścian nośnych. "Odchudzając" w ten sposób projekt domu, zaoszczędzimy czas i pieniądze.

-Montaż samej więźby z wiązarów trwa w przypadku domu jednorodzinnego zazwyczaj od jednego do dwóch dni - wyjaśnia Marcin Burkietowicz z firmy Wiązary Burkietowicz. - Konstrukcje powstają w fabryce, przyjeżdżają nocą na plac budowy gdzie montowane są przez autoryzowaną ekipę, a następnego dnia pracę rozpoczynać mogą już dekarze. Dzięki tej technologii da się zbudować dom, którego ścianami nośnymi są tylko przegrody zewnętrzne. Szybciej i taniej. Rezygnacja z betonowego stropu i wewnętrznych ścian nośnych to oszczędność kilkudziesięciu ton materiałów budowlanych oraz czasu potrzebnego na ich wykonanie.

Warto przemyśleć także wybór tynków cienkowarstwowych, kładzionych przy pomocy agregatu (jest to najszybsza z metod tynkowania budynków) oraz wykonanie ścianek działowych w systemie suchej zabudowy, z wykorzystaniem płyt g-k. Podziałem przestrzeni wewnątrz domu wykonywanym na sucho, możemy zająć się wówczas po osiągnięciu stanu zamkniętego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych