PARTNER PORTALU

Jak uchronić się przed dymem w razie pożaru mieszkania?

Kiedy wybucha pożar, ludzie zwykle mają tylko 3 minuty na ucieczkę. Dym rozprzestrzenia się bardzo szybko, blokując drogi ewakuacyjne, dlatego izolacje niskodymowe w znacznym stopniu przyczyniają się do bezpieczeństwa ludzi w budynkach.

Autor: housemarket.pl 03 sierpnia 2017 13:57

W Unii Europejskiej w pożarach ginie średnio 11 osób dziennie. To około 4 tysiące zgonów rocznie wśród 505 milionów mieszkańców 28 krajów UE. Ponad połowa pożarów występuje w budynkach lub pojazdach, a 90% wypadków śmiertelnych jest wynikiem pożarów. Ale tylko nieliczni zostali zabici przez płomienie, większość – 95% ofiar pożarów! – zmarło w wyniku wdychania dymu.

Kiedy wybuchnie pożar, ważne jest, aby strażacy i osoby uwięzione szybko znalazły drogę ewakuacyjną, co jest możliwe tylko przy minimalnym rozwoju dymu. Pożary mają również katastrofalne skutki dla przemysłu: według firm ubezpieczeniowych, co trzeci pożar prowadzi do uszkodzenia mienia o wartości przekraczającej 500 tys euro. Ogółem pożary każdego roku powodują w Europie szkody majątkowe w wysokości 126 mld euro. Również w tym przypadku to dym powoduje więcej szkód niż płomienie. Dodatkowo szkody powstałe w wyniku emisji sadzy i gazów powodujących korozję stanowią ponad 50% całkowitych kosztów zniszczeń, nie wspominając o dalszych kosztach spowodowanych przestojami produkcyjnymi. Unikanie szkód spowodowanych sadzą i dymem w zakładach i urządzeniach nie jest zwykle zadeklarowanym celem ochrony w budynkach przemysłowych.

Niskie ryzyko ogniowe dzięki izolacji technicznej

Aby zmniejszyć prędkość z jaką rozprzestrzenia się ogień, zwykle ogranicza się stosowanie palnych wyrobów budowlanych. Nie można jednak w pełni wyeliminować tworzyw sztucznych, z których powstają m.in. kable czy syntetyczne materiały izolacyjne. Jednakże wkład palnych materiałów budowlanych jest często przeceniany w odniesieniu do pozostałych elementów wyposażenia budynku (np. wyposażenia wewnętrznego), gdyż stanowią one jedynie niewielką część elementów zapalnych. Ze względu na ich niską gęstość tworzywa sztuczne zawierają zwykle tylko 2 do 3 procent objętości materiału palnego, a zatem stanowią jedynie niewielki ładunek zapalny.

Ocena zachowania ognia

Zapalność jest kluczową fazą oceny zachowania syntetycznych materiałów izolacyjnych w czasie pożaru. Charakterystycznymi kryteriami zachowania się materiałów budowlanych w czasie pożaru są kolejno: zapalność, rozprzestrzenianie się płomieni, uwolnienie ciepła lub wzrost temperatury, rozprzestrzenianie się dymu, płonące krople/cząstki

Bardziej realistyczna ocena zachowania ognia w teście SBI

W krajowych procedurach testowania wyrobów budowlanych techniczne materiały izolacyjne oceniane były przede wszystkim pod względem ich odporności na działanie płomieni. Kryteria klasyfikacji europejskiego testu SBI (badanie pojedynczego palącego się przedmiotu) są znacznie bardziej złożone i umożliwiają bardziej realistyczną ocenę zachowania różnych produktów podczas pożaru. Norma klasyfikacyjna DIN EN 13501-1 wyróżnia klasy pożarowe A1, A2, B, C, D, E, F.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych