PARTNER PORTALU

Jak uchronić się przed podpisaniem niekorzystnej umowy z deweloperem

Przed podpisaniem umowy z deweloperem warto dokładnie sprawdzić jego wiarygodność, rzetelność i kondycję finansową - radzi Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak.

Autor: HouseMarket.pl 01 czerwca 2015 13:40

Zakup mieszkania lub domu to poważna inwestycja, często obejmująca całe życiowe oszczędności oraz zmuszająca do zaciągnięcia poważnego zobowiązania finansowego w postaci kredytu hipotecznego. Biorąc pod uwagę te czynniki, Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak zwraca uwagę, by nie zapominać o sprawdzeniu dewelopera, gdyż uzyskane informacje mogą uchronić nas przed podpisaniem niekorzystnej umowy lub utwierdzić w przekonaniu o słuszności podjętej decyzji.

Kluczowy aspekt doświadczenia

W pierwszym kroku warto wziąć pod lupę to, co sam deweloper mówi o sobie. Analiza strony internetowej, katalogów, materiałów o firmie i co najważniejsze – artykułów w mediach, które pojawiły się na jego temat, może dać wyraźny obraz całej sytuacji. - Przeglądając wymienione powyżej treści należy zwrócić szczególną uwagę na aspekt doświadczenia: ile projektów deweloper zrealizował dotychczas, czy wywiązał się z umów terminowo, czy inwestycje zostały wykonane ze sztuką budowlaną – radzi Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak. - Można również odwiedzić wybudowane już osiedla i zasięgnąć opinii ich mieszkańców, a także zajrzeć na plac budowy by ocenić stan zaawansowania prac. Często zdarza się, że do realizacji poszczególnych inwestycji deweloperzy zakładają spółki celowe, które na pierwszy rzut oka wydają się nabywcy zupełnie nieznane. Warto wówczas poświęcić trochę czasu na prześledzenie doświadczenia każdej z części składowych spółki.

Nie należy zapominać, że równie ważne jak sprawdzenie samego dewelopera, jest zweryfikowanie generalnego wykonawcy inwestycji. - Powinniśmy być spokojni, jeśli jest to firma o uznanej renomie na rynku budowlanym, posiadająca spore doświadczenie w realizacji takich obiektów - mówi Marcin Antczak. O renomie dewelopera świadczy przynależność do najważniejszych organizacji branżowych. Wzorem jest tutaj Polski Związek Firm Deweloperskich, który nie tylko weryfikuje działalność swoich członków, ale również wymaga od nich stosowania dobrych praktyk przy kontaktach z klientami.

Cenną podpowiedzią potwierdzającą wiarygodność dewelopera są również certyfikaty przyznawane przez program „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Organizatorem plebiscytu jest Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, który dokłada wszelkich starań, aby laureaci prezentowali najwyższy poziom w swoich kategoriach. Kapituła Programu w pierwszym etapie analizuje informacje zebrane w ankietach przygotowanych przez firmy, natomiast w dalszej kolejności, przeprowadzane są weryfikacje odpowiedzi wraz z pracownikami następujących instytucji: bankami, organizacjami przedsiębiorców, Urzędami Pracy, Urzędami Skarbowymi czy lokalnymi oddziałami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych