PARTNER PORTALU

Jak wybrać optymalny materiał do ocieplenia domu?

Co zrobić by mieszkać komfortowo i nie wydać majątku na ogrzewanie oraz klimatyzację domu? Wystarczy dobrze ocieplić ściany budynku sprawdzonym izolatorem.

Autor: HouseMarket.pl 07 kwietnia 2017 14:48

Na polskim rynku liczy się wyłącznie styropian i wełna. Obydwa izolatory mają grono zwolenników, jednak to styropian jest najczęściej stosowanym i najbardziej ekonomicznym izolatorem w budownictwie. Dane liczbowe przemawiające za termomodernizacją nie pozostawiają wątpliwości. Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplonego budynku stanowią niemal 60 proc. wszystkich kosztów eksploatacji budynku.

Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Zimą ciepło ucieka na zewnątrz, a latem przenika do pomieszczeń. W sezonie jesienno-zimowym, aby zapewnić komfort cieplny domu co najmniej przez pół roku (październik-marzec) korzystamy z ogrzewania, a latem wspomaga nas klimatyzacja lub w najgorszym razie wiatraki.

Koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury w domowych pomieszczeniach można jednak znacząco obniżyć przeprowadzając termomodernizację swojego domu. Żeby była skuteczna, musi być wykonana izolatorami wysokiej jakości, dlatego warto wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.

– Prawidłowo wykonana izolacja cieplna domu jednorodzinnego z zastosowaniem materiału o odpowiedniej grubości oraz parametrach przynosi realne korzyści i gwarantuje oszczędność energii liczoną nawet w tysiącach złotych rocznie – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki.

 Termomodernizacja to bez dwóch zdań jedna z najbardziej racjonalnych i opłacalnych inwestycji. Warto wspomnieć, że poza oszczędnością pieniędzy przyczynia się znacząco do ochrony środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Pamiętajmy, zawsze powinna być wykonana dobrej jakości izolatorem, ponieważ jedynie on zapewni skuteczne i trwałe ocieplenie.

Styropian: biały, szary i w kropki

Styropian to najpopularniejszy, najbardziej ekonomiczny i całkowicie bezpieczny materiał izolacyjny. Kiedyś tylko biały, obecnie również szary i w czarne kropki. Świetnie nadaje się nie tylko do ocieplenia ścian, ale również dachów, podłóg czy fundamentów. Jest używany do ocieplania budynków od 1951 roku. Styropian to potoczna nazwa materiału uzyskiwanego przez spienianie granulek polistyrenu do spieniania.

Fachowo proces ten nazywa się ekspandowaniem. Płyty izolacyjne ze styropianu charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodności cieplnej właśnie dlatego, że głównym ich składnikiem jest powietrze zamknięte w porach tego materiału. Przykładowo ściana ocieplona styropianem w kropki o grubości 15 cm, chroni przed zimnem równie skutecznie, jak betonowy mur o grubości 400 cm. Styropian nie obciąża istniejących konstrukcji budynku.

Jest bardzo łatwy w obróbce – można go docinać i montować za pomocą najprostszych narzędzi. Jest odporny na pleśnie, grzyby i bakterie. Nie starzeje się, a jego własności izolacyjne nie ulegają zmianie w niskich temperaturach oraz w środowisku o wysokiej wilgotności.

Wybieraj produkty z rekomendacjami

Na rynku materiałów budowlanych nietrudno znaleźć producentów, którzy sprzedają niepełnowartościowe produkty. Branża termoizolacyjna nie jest wolna od tej patologii. Materiały budowlane o parametrach niższych od deklarowanych na etykiecie nie zapewnią oczekiwanych oszczędności. Co więcej, nie ma gwarancji jego należytej wytrzymałości.

Jak nie dać się oszukać? Eksperci zalecają wybieranie markowych produktów, od liderów branży, którzy posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty zajmujące się m.in. weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce najbardziej prestiżowe rekomendacje przyznaje Instytut Techniki Budowlanej.

Od kilku miesięcy cennym źródłem informacji pomocnej przy podejmowaniu decyzji o wyborze materiału izolacyjnego jest lista wyników kontroli produktów budowlanych przeprowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Z kolei Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta prowadzi tzw. rejestr produktów niebezpiecznych, które nie trzymają parametrów. Są tam również izolacje cieplne, jeśli przymierzamy się do ich zakupu, warto zaglądać na tę stronę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych