PARTNER PORTALU

Jak wynająć mieszkanie cudzoziemcom?

Polska jest zdecydowanym faworytem wśród Państw wschodniej Europy, którym interesują się obcokrajowcy decydujący się na wyjazd. Na co warto zwrócić, zawierając umowę najmu z osobą spoza kraju?

Autor: wgn 09 lipca 2015 08:49

Polski rynek pracy oferuje coraz ciekawsze ścieżki rozwoju w międzynarodowych korporacjach, polskie uczelnie coraz chętniej przyjmują studentów z zagranicy, choćby w ramach europejskiego programu Erasmus, a przede wszystkim, polskie przepisy imigracyjne ułatwiają uzyskanie pozwolenia na legalny pobyt w kraju nad Wisłą. Te i inne aspekty sprawiły, że polski rynek najmu jest coraz bardziej tłoczny.

Według portalu Love Languages, polski jest najtrudniejszym językiem świata i niestety, tylko niewielka część obcokrajowców rozumie nasz język. Warto więc przygotować ofertę najmu również w języku angielskim, co z pewnością wpłynie na większe zainteresowanie naszym mieszkaniem. Również umowa najmu powinna być sporządzona w wersji angielskiej tak, aby nasz najemca był świadom praw i obowiązków wynikających z tej umowy. W dużych miastach i ośrodkach akademickich część biur pośrednictwa oferuje przeprowadzenie transakcji w języku angielskim lub niemieckim, warto więc pomyśleć o skorzystaniu z usług takiego biura.

Przed zawarciem umowy najmu, warto się zastanowić, jaki czas nas interesuje. Studenci z reguły przyjeżdżają na wymiany trwające od pół roku do maksymalnie roku. Z kolei pracownicy dużych firm korporacyjnych przyjeżdżają do Polski na minimum roczne kontrakty, z możliwością ich przedłużenia. T oznacza zazwyczaj też dłuższy okres trwania najmu, a dzięki temu, mniej formalności i problemów związanych z poszukiwaniem kolejnych najemców. Krótszy czas najmu wiąże się jednak ze zdecydowanymi korzyściami materialnymi – jeśli mieszkanie jest urządzone w wysokim standardzie, można być pewnym, że na pewno znajdą się osoby chętne wynająć je nawet za wyższą cenę (ceny najmu nad Wisłą są dużo niższe niż na Zachodzie).

Transakcja najmu obcokrajowcom nie różni się niczym od transakcji najmu obywatelom Polski, oczywiście poza językiem. Należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy oraz umowę najmu, z tą różnicą, że powinny być w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej, tak, aby nasz najemca był świadomy, co podpisuje.

Warto być przygotowanym na opcję „transakcji na odległość”. Często jest tak, że osoba spoza kraju przylatuje do Polski o nie ma czasu na szukanie mieszkania, a chciałaby od razu się do niego udać. Dlatego częstą praktyką jest rezerwowanie mieszkania przez internet za pomocą zdalnej umowy przedwstępnej oraz wpłacenie opłaty rezerwacyjnej, a po przybyciu na miejsce najemcy – podpisanie umowy najmu i przekazanie kluczy.

Takich międzynarodowych transakcji w Polsce będzie coraz więcej, dlatego znalezienie dobrego najemcy, odpowiadającego naszym wymaganiom, nie powinno już stanowić większego problemu. W dodatku, cudzoziemcy wzbudzają coraz większe zaufanie w Polsce, więc nie musimy się martwić o nasze mieszkanie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych