PARTNER PORTALU

Jak zabezpieczyć dom przed upałem

Izolacja termiczna poddasza zabezpieczy dach przed nadmiernym nagrzewaniem się, a mieszkańcom zapewni komfort termiczny przez całe lato i zimę. Warto pomyśleć o tym już teraz, żeby przygotować się przed największymi upałami.

Autor: HouseMarket.pl 08 lipca 2016 12:56

Dach w domu jest tą częścią, która jest najbardziej narażona na działanie warunków atmosferycznych – w tym działanie promieni słonecznych. Nieprzypadkowo kolektory słoneczne w budynkach montuje się najczęściej na dachu. Latem mocno przegrzane pokrycie dachowe oddaje ciepło do wnętrza budynku, dlatego zwłaszcza w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu można czuć się jak w saunie. Jeśli jednak podejmiemy odpowiednie kroki zaradcze, zyskamy potrójnie: chłód w miesiącach wakacyjnych, ciepło, gdy powróci zima oraz ochronę przed hałasem przez cały rok.

Ochłodzenie przez docieplenie – paradoks, który działa

Dzięki odpowiedniemu dociepleniu poddasza zapewnimy sobie chłód w domu nawet podczas największych upałów. Odpowiednio izolując poddasze nie tylko zabezpieczamy się przed utratą ciepła, gdy na dworze panuje chłód, ale również zabezpieczamy się przed nagrzewaniem się powietrza wewnątrz domu w trakcie letnich miesięcy.

– Warto pamiętać, że przegrzany dach powoduje problemy z upałem wewnątrz domu nie tylko na poddaszu, ale także na pozostałych kondygnacjach. Gorące powietrze cyrkuluje, sprawiając, że temperatura w całym domu jest daleka od optymalnej. Dlatego warto podjąć prosty krok – wykonać izolację termiczną poddasza, aby cieszyć się komfortem termicznym w całym domu, o każdej porze roku. Ocieplenie o odpowiedniej grubości zimą zapobiega bowiem utratom ciepła i pomaga znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Latem kluczowe jest to, by nie dopuszczać do dostania się gorącego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia, poprzez np. otwieranie okien – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny Rockwool.

Bezpieczeństwo i komfort akustyczny w prezencie

Odpowiednio izolując poddasze nie tylko zabezpieczamy się przed utratą ciepła, gdy na dworze panuje chłód, ale również zabezpieczamy się przed nagrzewaniem się powietrza wewnątrz w trakcie lata. Dobrze zamontowana izolacja powinna być przede wszystkim szczelna i wykonana z odpowiednio dobranych materiałów. W przypadku konstrukcji dachowych warto zwrócić uwagę, by izolacja była sprężysta i niepalna. Dlatego ważny jest dobór materiału o dużej gęstości – dzięki temu ocieplenie, np. wełna skalna, szczelnie wypełnia przestrzenie między krokwiami, niwelując mostki termiczne, a także ochrania drewniane elementy konstrukcyjne przed ewentualnym zagrożeniem pożarowym. Materiały o mniejszej gęstości nie dają już takiej gwarancji trwałości i bezpieczeństwa.

Na poprawę izolacyjności dachu można zdecydować się jeszcze w trakcie budowy bądź podczas termomodernizacji domu – ocieplenie dachu można wykonywać o każdej porze roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych