PARTNER PORTALU

Jaka jest przyszłość budownictwa senioralnego?

Dzisiejsza skala budownictwa senioralnego jest raczej znikoma, ale nie brakuje branżowych raportów, przedstawiających wizje ekologicznych osiedli, w których ludzie starsi mogliby spędzać czas w parkowym otoczeniu pełnym instytucji kultury i całodobowych aptek.

Autor: Puls Biznesu 07 grudnia 2015 10:20

Pokolenie wchodzące właśnie w wiek senioralny ma wyższe aspiracje dotyczące niezależności i warunków mieszkaniowych niż w przypadku wcześniejszych pokoleń – pisze „Puls Biznesu”.

Jak wynika z raportu firmy Reas skalę zapotrzebowania na nowe albo całkowicie zmodernizowane i przystosowane lokale szacuje się na około 300 tys. do 2030 r. Zdecydowanie trudniej jest wskazać, jakie będą możliwości finansowania tego typu wydatków.

Wraz z tym, jak maleją potrzeby metrażowe, a trudności związane na przykład z wchodzeniem po schodach zaczynają narastać, właściciel niewygodnego mieszkania może dokonać wyboru pomiędzy sprzedażą, czerpaniem zysków z najmu czy skorzystaniem z odwróconej hipoteki - o ile nie zdecyduje się na rzadko ujmowane w projektach, mniej przedsiębiorcze rozwiązanie, polegające na oddaniu mieszkania dzieciom.

Poza spodziewanym popytem raport podaje również wyniki różnych badań grupy docelowej, które wskazują jednocześnie, że ponad 45 proc. seniorów narzeka na wady swoich miejsc zamieszkania, ale nie zamierza się przy tym wyprowadzać. Skłonność do przeprowadzki wzrosłaby znacznie, jeśli nowe warunki byłyby przewidywalne i do zaakceptowania, a właśnie na tym podstawowym poziomie pojawiają się przeszkody dla inwestorów.

Wynajmowanie lokalu idealnie dostosowanego do potrzeb byłoby dla większości osób w podeszłym wieku atrakcyjne, jeśli tylko ich lokalizacja nie byłaby odległa od obecnego miejsca zamieszkania. Wizje kompleksów wyposażonych w pełny zakres rehabilitacyjnej i medycznej oferty łatwiej jednak wyobrazić sobie w segmencie nieruchomości luksusowych, w dodatku malowniczo położonych na oddalonych od ruchliwych dzielnic peryferiach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych