PARTNER PORTALU

Jaki jest chiński rynek nieruchomości?

Ile jest w Chinach niesprzedanych mieszkań? Szacunki są skrajnie różne. W zależności od zastosowanej metodologii mowa jest o od 450 mln do 3,9 mld metrów kwadratowych mieszkań.

Autor: HouseMarket.pl 11 kwietnia 2016 12:40

Ta mniejsza liczba z rodzimego punktu widzenia jest i tak potężna - wynika z opracowania Lion's Banku. 452,5 mln metrów to powierzchnia prawie połowy wszystkich polskich domów i mieszkań. Tak duża podaż lokali skutkuje tym, że w Chinach istnieją nie tylko całe osiedla czy dzielnice, ale całe niezamieszkane miasta.

Co więcej, w Chinach taka sytuacja nie jest niczym nowym. Dynamiczny rozwój jest wpisany w ostatnie chińskie dekady. Trzeba przecież pamiętać, że na przełomie lat 70 i 80-tych rynek nieruchomości w Chinach nie istniał, a gospodarka była w opłakanym stanie.

W wyniku dynamicznego rozwoju już od 2005 roku wieszczenie załamania na tym rynku stało się powszechną praktyką. Od ponad dekady chiński rynek nieruchomości opiera się więc załamaniu. Według Wade’a Sheparda, korespondenta Forbes.com - jest to wynik wielu czynników.

Po pierwsze sektor nieruchomości jest odpowiedzialny za 15 proc. chińskiego PKB. Partia poświęca więc mu sporo uwagi, aby rozwijał się w pożądany sposób. Jeśli więc ceny nieruchomości zaczynają rosnąć za szybko, kredyty stają się droższe, trzeba mieć większy wkład własny, a deweloperzy mają mniej ziemi do zabudowy. Gdy na rynek wkracza spowolnienie, kurki z pieniędzmi są odkręcane.

Co jednak warto podkreślić, Chińczycy wciąż nie mają wielu kredytów. Wade Shepard przytacza dane, zgodnie z którymi 90 proc. Chińczyków ma mieszkanie na własność, ale 80 proc. nieruchomości jest wolnych od hipoteki. Ewentualne załamanie nie powinno więc doprowadzić do licznych przejęć nieruchomości i wyprzedaży po niższych cenach – jak miało to miejsce w przypadku amerykańskiego czy hiszpańskiego kryzysu na rynku mieszkaniowym.

Co więcej posiadanie własnej nieruchomości jest dla Chińczyków sposobem na budowanie statusu społecznego. Ten w „Państwie Środka” jest niezwykle ważny i może decydować o karierze zawodowej i możliwości założenia rodziny. Gdyby do tego dodać fakt, że Chińczycy nie mają zbyt wielu innych możliwości lokowania pieniędzy, okaże się, że rynek nieruchomości w Chinach trudno oceniać z europejskiej perspektywy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych