PARTNER PORTALU

Jakich domów szukają Polacy?

Aż 87,2 proc. inwestorów zdecydowało się na jednorodzinne domy wolnostojące – wynika z raportu Oferteo.

Autor: HouseMarket.pl 24 listopada 2015 13:21

Gotowy projekt domu, który wybrało 63,1 proc. osób. 69,8 proc. badanych przez Oferteo wybrało domy parterowe z poddaszem użytkowym.

Największą popularnością wśród Polaków cieszą się domy o powierzchni od 126 do 150 mkw. (28,7 proc.), bez piwnicy (89 proc.) na działce o powierzchni od tysiąca do 2 tys. mkw. (39,4 proc.).

Polacy preferują domy budowane metodą gospodarczą (75 proc.), murowane z cegły ceramicznej ­(40,9 proc.), z dachówką ceramiczną (44,8 proc.), blachą lub blachodachówką (39,1 proc.).

– Jaki jest nowoczesny dom? Przede wszystkim ekonomiczny w budowie – jak pokazuje raport.  Zaledwie co dziewiąty inwestor wybiera dom z podpiwniczeniem. Ponadto aż 3/4 decyduje się na budowę systemem gospodarczym, żeby oszczędzić. Pomimo tego nie da się uniknąć niespodziewanych wydatków, które zwykle wynoszą 11–20 proc. więcej niż planowany wstępnie budżet – komentuje wyniki raportu Tomasz Flak z pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz.

W badaniu pod lupę wzięto jednorodzinny dom wolnostojący, zbudowany tradycyjnie z cegły, bez piwnicy, o powierzchni zabudowy 160 mkw. oraz garażem i częścią gospodarczą liczącą 38,8 mkw.

 Ile wynoszą koszty metra kwadratowego powierzchni użytkowej? Są one różne na terenie poszczególnych województw. Najtaniej za metr – 2 556 zł – zapłacimy w województwie świętokrzyskim (ok. 400 tys. zł za dom), a najwięcej – 2 986 zł – w Wielkopolsce (ok. 460 tys. zł). Dlatego całkowite koszty budowy domu mogą się różnić nawet o 65 tys. zł w zależności od lokalizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych