PARTNER PORTALU

Jakie mieszkania kupują Polacy, czyli kilka słów o rynku deweloperskim

Budownictwo mieszkaniowe w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie, a stale wzrastająca liczba osób zainteresowanych zakupem własnego „M” świadczy o końcu kryzysu. Zmiany jakie obserwujemy wynikają zarówno z nowych rozwiązań technologicznych, jak i ewoluujących oczekiwań klientów. To właśnie chęć dostosowania się do rynkowych trendów jest głównym czynnikiem warunkującym działania deweloperów.

Autor: Housemarket.pl 28 września 2015 13:29

W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost świadomości klientów poszukujących idealnego dla siebie mieszkania. Są oni znacznie lepiej, niż jeszcze kilka lat temu, przygotowani do transakcji kupna nieruchomości. Dobrze wiedzą o co dopytać, co sprawdzić, jakich rzeczy unikać i na co zwrócić szczególną uwagę. Dzisiejszy klient lepiej wie czego chce, jest bardziej zdecydowany i oczekuje najlepszych rozwiązań. Wynika to zapewne z tego, że zdaje sobie sprawę z tego, iż kupno mieszkania to często decyzja na całe życie. Dlatego też dokonuje wyboru, którego nie będzie później żałować. Zazwyczaj takiej decyzji towarzyszy jasno sprecyzowany plan i wyrazista wizja przyszłego M. Klienci sprawdzają oferty dostępne na rynku pod kątem określonych kryteriów. Niewątpliwie wpływa to na działania samych deweloperów, którzy wsłuchując się w potrzeby rynku planują kolejne inwestycje.

- Najważniejszym czynnikiem decydującym o dokonaniu transakcji wciąż pozostaje lokalizacja, ale także wygoda i nowoczesność osiedli. Zgodnie z oczekiwaniami klientów nowe osiedla powstają zwykle w miejscach określanych jako ciche i spokojne, które sąsiadują z terenami zielonymi, ale jednocześnie są położone na tyle blisko centrum miasta, że codzienne dojazdy nie sprawiają żadnych problemów. Planując kolejne inwestycje deweloper musi szukać lokalizacji, które łączą w sobie poniekąd odmienne oczekiwania - mówi Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO. - Tworząc  inwestycje jedną z kluczowych przesłanek, jaką bierzemy pod uwagę, jest okoliczna infrastruktura - odległość od placówek handlowo-usługowych, szkół, przychodni, banków czy urzędów, a także dalszy potencjał rozwoju danej dzielnicy - dodaje. Dla klientów niezwykle istotna jest również obecność w okolicy terenów zielonych i rekreacyjnych, takich jak parki, lasy, place zabaw czy alejki spacerowe. Jedną z ważniejszych rzeczy, które sprawdzają jest infrastruktura komunikacyjna – linie tramwajowe i autobusowe, a także sieci dróg pozwalające na dotarcie do centrum miasta i innych newralgicznych punktów.

Rodzaj mieszkań, które w danym okresie cieszą się największą popularnością wśród Polaków, uwarunkowany jest wieloma czynnikami. - Oceniając rynek całościowo należy stwierdzić, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o mniejszym metrażu, przy jak największej liczbie pomieszczeń. Prym nadal wiodą lokale 2- i 3-pokojowe, które stwarzają komfortowe warunki dla rodzin z dziećmi. Mniejsze nieruchomości, tzw. kawalerki to z kolei opcja najczęściej wybierana pod wynajem. Na rynku oczywiście dostępna jest także oferta większych mieszkań. Cieszą się one sporym zainteresowaniem klientów poszukujących docelowego lokum, które daje bogate możliwości w zakresie aranżacji takich przestrzeni - twierdzi Kijanka.

Coraz więcej zwolenników zyskują także mieszkania „pod klucz”. Jest to po prostu wygodniejsza opcja, która zdejmuje z klienta konieczność planowania, projektowania i odwiedzin w licznych sklepach, a co najważniejsze zaoszczędza tak cenny dziś czas. Dodatkowy koszt nie stanowi już tak dużego problemu, jeśli możemy od razu wprowadzać się do mieszkania „uszytego na miarę”, urządzonego przez sprawdzonych specjalistów.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych