PARTNER PORTALU

Jakie są kredytowe zwyczaje Polaków?

Jakich kredytów jest więcej – tych zaciąganych indywidualnie czy może wspólnie z partnerem? Firma Lindorff SA sprawdziła to w swoim najnowszym badaniu „Finansowe zwyczaje Polaków”.

Autor: HouseMarket.pl/Lindorff 29 kwietnia 2016 15:32

Jak wynika z badania, zrealizowanego na zlecenie firmy Lindorff, aż 60 proc. ankietowanych, którzy mają lub w przeszłości posiadali zobowiązania w postaci kredytu, czy pożyczki, wskazało, że miały one charakter indywidualny. Tylko co czwarty badany deklaruje, że wszystkie swoje kredyty dzielił z partnerem czy współmałżonkiem, natomiast 13 proc. osób ma część zobowiązań zaciągniętych indywidualnie, a część wspólnie z drugą połówką.

Niezależny mężczyzna?

Z raportu wynika także, że to przede wszystkim mężczyźni byli lub nadal są posiadaczami kredytu/pożyczki o charakterze indywidualnym. Głównie są to osoby z największych miast Polski oraz bezdzietne. Można wnioskować, że ma to związek z wyższymi zarobkami mężczyzn w porównaniu do dochodów kobiet, dzięki którym mogą być bardziej niezależni i pozwolić sobie na samodzielne zaciągnięcie oraz spłacanie zobowiązania.

Rodzaje zobowiązań a współkredytowanie

Jak pokazują badania, Polacy częściej korzystają z kredytów/pożyczek gotówkowych niż z innych rodzajów finansowania, w szczególności wtedy, gdy były one zaciągnięte samodzielnie (76 proc.). Popularna jest także pożyczka prywatna (pieniądze pożyczone od rodziny, czy znajomych), której właścicielem jest samodzielnie co czwarta osoba.

Tyle samo osób zaciąga kredyt na samochód indywidualnie, ile razem ze współmałżonkiem (12 proc. samodzielnie kredytujący zakup samochodu i również 12 proc. - razem z partnerem).

Jeśli natomiast weźmiemy pod lupę kredyt hipoteczny, to aż 46 proc. ankietowanych zaciąga go wspólnie z partnerem czy współmałżonkiem, a tylko 8 proc. to kredytobiorcy indywidualni. Ma to związek z tym, że banki przy tego typu wieloletnich kredytach, dla lepszego zabezpieczenia lub z uwagi na wspólnotę majątkową, wymagają współkredytowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych