PARTNER PORTALU

Jedna piąta obszarów polskich miast wymaga rewitalizacji

Ustawa o rewitalizacji ma stworzyć ramy prawne dla kompleksowej rewitalizacji w Polsce. Jej projekt jest na etapie konsultacji społecznych. Strona samorządowa cały czas zgłasza do niego uwagi.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: Portalsamorządowy.pl 29 maja 2015 08:21

Problem jest palący, ponieważ jak szacują przedstawiciele korporacji samorządowych, rewitalizacji wymaga jedna piąta obszarów polskich miast. Stanowiska stron rządowej i samorządowej są zbliżone.

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podkreśla, że stanowiska strony rządowej i samorządowej bardzo się zbliżyły. Cały czas są jednak uwagi.

Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich zaznacza, że uwagi samorządów dotyczą m.in. kwestii zapisów związanych z bardzo restrykcyjnym podejściem do włączania do obszarów rewitalizacji terenów innych niż poddanych kryteriom społecznym.

Chodzi także o zapis dotyczący niezwłocznego wpisania do wieloletniej prognozy finansowej wszystkich zadań własnych. - Na etapie uchwalania programu rewitalizacji możemy jeszcze nie wiedzieć, kto i w jakim trybie będzie realizował dane zadanie – wyjaśnił Andrzej Porawski.

Strona samorządowa podkreśla ponadto, że nie do przyjęcia jest propozycja, by w gminie uchwalano jeden program rewitalizacji dla całej gminy, obejmujący do 30 proc. jej powierzchni.

Podstawowym celem projektowanej ustawy jest stworzenie skutecznych narzędzi, które pozwolą na to, że działania rewitalizacyjne będą skuteczne, kompleksowe i powszechne. Ma to wyprowadzić obszary zdegradowane ze stanu kryzysowego.

Efektem wejścia w życie proponowanych rozwiązań będzie funkcjonowanie kompleksowych ram prawnych dla prowadzenia procesów rewitalizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych