PARTNER PORTALU

Jeśli państwo da działki, to będą tanie mieszkania

Premier Beata Szydło w środowym expose zapowiedziała rządowy program budowy tanich mieszkań. Marcin Krasoń, ekspert Home Broker stwierdził, że jeśli państwo będzie dawało działki pod takie inwestycje, budowa tanich mieszkań będzie możliwa.

Autor: PAP 19 listopada 2015 11:42

Tanie mieszkania są potrzebne, gdyż wielu osób nie stać na kupowanie ich na rynku - mówi Marcin Krasoń, ekspert Home Broker, komentując expose premier Beaty Szydło. Według niego ważna jest też odpowiedź na pytanie, kto miałby dostęp do takich mieszkań, czy wszyscy mogliby je kupować, czy też brane byłyby pod uwagę jakieś kryteria.

Zdaniem Krasonia tanie mieszkania są potrzebne, gdyż dostępność mieszkań w naszym kraju jest ograniczona. - Mało kogo stać, by kupić mieszkania za gotówkę, a kredyt bankowy jest, ale dla wielu osób raty są za wysokie - wskazał.

Podstawą dostępność działek

- Myślę, że podstawą tego pomysłu, by budować tanie mieszkania, jest dostępność działek - powiedział ekspert. Zaznaczył, że jeśli gdyby działki będą wnoszone przez stronę rządową, to jak najbardziej budowa tanich jest możliwa. Natomiast jeżeli inwestor musiałby kupować ziemię na rynku, to nie udałoby się zbudować tanich mieszkań. Podkreślił bowiem, że jednym z podstawowych kosztów budowy jest cena działki.

Ekspert tłumaczył, że koszt budowy mieszkania w Warszawie i np. w Legionowie czy Pruszkowie różni się głównie przez cenę ziemi, ponieważ wydatki na materiały budowlane są zbliżone. Jeżeli - jak mówił - bierze się pod uwagę standardowe mieszkania, to są one drogie np. w Warszawie, gdyż ziemia jest droga. Krasoń dodał, że koszty budowy zależą też od standardu, zastosowanych technologii oraz projektu architektonicznego.

Wpływ na rynek mieszkań

Zwrócił też uwagę na możliwy wpływ realizacji tego programu na rynek mieszkań w naszym kraju. Jak mówił, mieszkania w Warszawie kosztują ok. 8 tys. zł/mkw., a te oferowane byłyby po 5 tys. zł za mkw., to miałoby to wpływ na rynek nieruchomości i pytanie jest, jak by się wtedy zachował rynek?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych