PARTNER PORTALU

Kameralne osiedla sprzyjają więziom sąsiedzkim

W dobie powstawania coraz bardziej kameralnych inwestycji, często ogrodzonych, z własną infrastrukturą, relacje pomiędzy sąsiadami są luźniejsze niż kiedyś. Deweloperzy znaleźli na to sposób.

Autor: HouseMarket.pl 17 grudnia 2015 15:11

– Osłabianie się więzi sąsiedzkich może być pochodną szerszych, zasadniczo pozytywnie ocenianych przemian. Bogacenie się społeczeństw oraz coraz większa łatwość w przemieszczaniu się pomiędzy granicami państw sprawia, że jednostki mają duży wybór, jeśli chodzi o ludzi, z którymi będą nawiązywać więzi. Również wspólny interes przestaje być tak istotny – za bezpieczeństwo mieszkania odpowiada firma ochroniarska, dzieci przypilnuje nam opiekunka, a po szklankę cukru czy mleka zejdziemy do sklepu znajdującego się kilkadziesiąt metrów od domu, nie musimy pożyczać ich od sąsiada, jak w dobie powszechnych problemów z aprowizacją – komentuje Ryszard Banacki, rzecznik prasowy warszawskiej firmy deweloperskiej Tynkbud1.

Tradycyjne więzi sąsiedzkie wywodzą się ze wspólnot wiejskich i ich kryzys obserwuje się już od czasów rewolucji przemysłowej. W Polsce takie zjawiska jak upadek PRL-u i przystąpienie do Unii Europejskiej mogły się w jakimś stopniu do niego przyczynić – dla Polaków istotne stały się takie wartości jak kariera czy pielęgnacja własnego indywidualizmu. Więzi sąsiedzkie spadły w tej hierarchii o co najmniej kilka pozycji.

Waga lokalnej inicjatywy została doceniona przez struktury europejskie, które chętnie dofinansowują tego rodzaju przedsięwzięcia. W Polsce w ostatnich latach pojawia się ich coraz więcej. Często to sami mieszkańcy danej dzielnicy czy osiedla oddolnie się organizują w celu wprowadzenia korzystnych dla nich zmian, np. wyegzekwowania na władzach lokalnych uregulowania ruchu samochodowego w ich okolicy. Dużo inicjatyw w tej kwestii wychodzi też od organizacji pozarządowych oraz lokalnych instytucji – domów kultury, bibliotek itp. Wreszcie – inwestorzy. – Dla firmy deweloperskiej korzyść płynąca z silnych więzi sąsiedzkich na osiedlu, które oddała do użytkowania, jest oczywista. Dobre relacje sąsiedzkie przekładają się na zadowolenie klientów z zakupionego mieszkania, zwiększa się więc szansa, że zostanie polecony innym osobom szukającym nowego lokum. Staramy się więc inspirować nawiązywanie takich więzi poprzez np. organizację imprez integracyjnych, takich jak mikołajki, dla mieszkańców danej inwestycji – mówi rzecznik Tynkbud1. Istnieje więc szansa, że dzięki coraz większej świadomości, że w dbaniu o własny interes zawiera się też dbanie o dobro wspólne oraz intensywnej działalności szeregu instytucji, więzi sąsiedzkie będą się umacniać.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych