PARTNER PORTALU

Katowice przeciw abolicji czynszowej

Nie sądzę, aby osoby, które poprzez nieregulowanie opłat za mieszkanie stworzyły sobie sposób na wyższy standard życiowy, zasługiwały na umorzenie zaległości – mówi Barbara Oborny, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Autor: HouseMarket.pl 11 marca 2016 10:28

W zasobie zarządzanym przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, według stanu na 31 grudnia 2015 r. zadłużenie bez odsetek za lokale mieszkalne i użytkowe ogółem wynosi 131 826 678 zł.

– Nie jestem zwolennikiem wprowadzenia abolicji czynszowej w Katowicach. Każdy dłużnik to indywidualny przypadek. Nie sądzę, aby osoby, które poprzez nieregulowanie opłat za mieszkanie stworzyły sobie sposób na wyższy standard życiowy, zasługiwały na umorzenie zaległości. Często rozpatruję sprawy dłużników, których dochody są wyższe od dochodów pracowników KZGM zajmujących się windykacją. Abolicja byłaby również niesprawiedliwa wobec osób, które żyją skromnie i kosztem wyrzeczeń wnoszą wymagane opłaty – tłumaczy Barbara Oborny, dyrektor KZGM.

Dyrektor zaapelowała do dłużników, aby współpracowali przy ustalaniu sposobu spłaty zadłużenia, bądź jego odpracowania. Przypomniała, że od stycznia 2016 r. wzrosły znacząco (ok. 100 proc.) koszty zastępstwa procesowego dla radców prawnych w postępowaniach sądowych, które dłużnicy muszą uregulować.

O skuteczności windykacji w KZGM świadczą następujące dane za 2015 r.:

– zaległości wyegzekwowane od dłużników przez komorników: 3 788 447,31 zł,

– zaległości spłacone w ratach: 2 739 520,40 zł,

– zaległości spłacone dobrowolnie, w tym uregulowane należności z tytułu rozliczeń kosztów mediów: 3 978 094,35 zł,

Ogólna kwota odzyskanych w 2015 r. przez KZGM należności to 10 506 062,06 zł.

W Krajowym Rejestrze Długów z inicjatywy KZGM wpisanych jest aktualnie 1907 dłużników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych