PARTNER PORTALU

KHW: przekażemy nieruchomości gminom - za umorzenie VAT

Spółki węglowe mogą przekazywać swoje nieruchomości - w tym budynki służące lokalnym społecznościom - docelowo gminom. Najpierw jednak powinien je przejąć Skarb Państwa w zamian za umorzenie VAT, potem wojewoda skomunalizuje je na rzecz gmin - zaproponował w czwartek prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk.

Autor: PAP 09 lipca 2015 20:51

Odniósł się w ten sposób do inicjatywy prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. Chęciński na początku maja br. zaapelował m.in. do przedstawicieli rządu i spółek Skarbu Państwa (górniczych i kolejowych), aby te korzystały ze specjalnych przepisów umożliwiających im przekazywanie gminom nieruchomości. Dzięki temu gminy nie musiałyby komercyjnie kupować od państwowych spółek - tak, jak działo się to już w przeszłości - gruntów i budynków służących m.in. lokalnym społecznościom. "Prowadzimy działania w zakresie przekazania majątku za podatek VAT w trybie art. 66. ordynacji podatkowej" - zadeklarował prezes Katowickiego Holdingu Węglowego. Ocenił, że sama koncepcja prezydenta Chęcińskiego dotycząca przejmowania przez gminy terenów przemysłowych jest bardzo dobra. Zastrzegł jednak, że "spółek węglowych nie stać na to, żeby za darmo dawać majątek, bo prowadzą działania restrukturyzacyjne".

Zaproponował mechanizm: przekazywanie przez spółki nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa - w zamian za nieuregulowany podatek VAT (w trybie ordynacji podatkowej). Potem Skarb Państwa przekazywałby je - decyzją wojewody - na rzecz gminy (w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami). "Czyli gmina dostanie ten majątek za darmo, a spółka przy okazji się oddłuży. Model tylko do powtarzania" - ocenił Zygmunt Łukaszczyk.

Chociaż kwestia przekazywania gminom terenów poprzemysłowych znalazła się wśród postulatów samorządowców zgłaszanych pod kątem tzw. Programu dla Śląska, ostatecznie nie znalazła odzwierciedlenia w przyjętym przez rząd 30 czerwca w Katowicach dokumencie "Śląsk 2.0 - Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej".

Prezydent Sosnowca w swym majowym wystąpieniu zwrócił uwagę na problem związany z realną koniecznością odkupywania przez samorządy nieruchomości - w tym mających charakter przeznaczenia publicznego - mimo prawnej możliwości przejmowania ich bezpłatnie. Zapewniają ją odpowiednie zapisy w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP.

Miasta nadal stoją też m.in. przed problemem wystawiania na sprzedaż należących poprzednio do państwowych przedsiębiorstw urządzeń infrastruktury technicznej, które służą lokalnym społecznościom (np. sieci wodno-kanalizacyjne). Sprawa dotyczy również części gruntów, które miasta - po przejęciu i zrewitalizowaniu np. przy wsparciu środków UE - chciałyby oferować przedsiębiorcom jako tereny inwestycyjne.

Chęciński w swoim apelu akcentował m.in., że relacje pomiędzy Skarbem Państwa (w tym jego spółkami), a samorządami są w istocie relacjami między podmiotami publicznymi, gdzie stosowanie wyłącznie zasad komercyjnych jest nieuzasadnione i sprzeczne z interesem publicznym, który podmioty te winny uwzględniać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych