PARTNER PORTALU

Kierownik projektu potrzebny od zaraz

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników budowlanych jest aktualnie bardzo duże. Co ciekawe, pracodawcy na równi z wiedzą techniczną poszukują u kandydatów tzw. umiejętności miękkich i nastawienia biznesowego.

Autor: housemarket.pl 12 marca 2018 14:14

Szeroka ekspansja

Firmy tak jak w latach ubiegłych stawiają obecnie na ekspansję w różnych obszarach, o czym świadczą wskaźniki za 2017 rok. Wg danych firmy doradczej Savills, rynek nieruchomości biurowych wzbogacił się w ubiegłym roku o około 800 tys. mkw nowej powierzchni. Powstało także 391 tys. mkw nowej powierzchni handlowej. Intensywne działania widoczne były także na rynku magazynowym, gdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wybudowano ponad 2,1 mln mkw.

Dodatkowo, jak wynika z danych GUS, w całym minionym roku oddano do użytku ponad 178 tys. mieszkań, czyli 9,1 proc. więcej niż w 2016. W tym czasie wydano również pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę ponad 250 tys. mieszkań.

Liczne przedsięwzięcia, realizowanie w 2017 roku oraz wcześniejszych latach, spowodowały, że jednym z największych wyzwań, z którymi muszą mierzyć się teraz deweloperzy oraz inwestorzy jest wyścig o atrakcyjne grunty oraz doświadczonych pracowników. Problem ten, dotyczy nie tylko stolicy, ale także innych dużych miast w Polsce.

Wpływ na rynek pracy

Kandydaci poszukiwani są do takich obszarów jak m.in. akwizycja, rozwój inwestycji, realizacja, a w szczególności zarządzenie projektami. Ze względu na wymagania rynku, zmieniają się jednak oczekiwania wobec pracowników. Poza kompetencjami techniczno-budowlanymi, mocno na znaczeniu w ostatnim czasie zyskały takie umiejętności jak zrozumienie potrzeb klientów oraz najnowszych trendów, czyli tzw. business acumen, a także optymalizacja finansowa.

Na przykład, na stanowisko kierownika projektu poszukiwane są osoby z doświadczeniem architektonicznym, które będą świetnie rozumiały się z projektantem. Wynika to z faktu, że kluczowa staje się w inwestycji faza projektowa, gdzie powstaje „produkt”. Dlatego też kierownik projektu musi być w stanie zająć się koordynacją etapu tworzenia nieruchomości, która będzie innowacyjna i dopasowana do potrzeb rynku czy też klientów, dzięki czemu zostanie skutecznie sprzedana lub wynajęta. Powinien on też umieć przeprowadzić sprawną i efektywną finansowo realizację. Osoba na tym stanowisku musi też efektywnie współpracować z działami sprzedaży lub leasingu. Od kandydatów oczekuje się również kompetencji interpersonalnych z uwagi na konieczność budowania i utrzymania pozytywnych relacji ze wszystkimi stronami procesu inwestycyjnego.

Presja płacowa 

Duży popyt na wykwalifikowanych pracowników powoduje, że obszar nieruchomości staje się rynkiem kandydata z widoczną presją płacową, na którą pracodawcy starają się już odpowiadać. W celu lepszego zobrazowania tej sytuacji, Michael Page przygotowało przegląd wynagrodzeń dla tej branży posiłkując się tutaj danymi z rynku oraz informacjami nt. wynagrodzeń oferowanych przez klientów w procesach rekrutacyjnych.

Wspomniany już kierownik projektu może liczyć w Polsce na zarobki rzędu 12-20 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast kandydaci z 8-10 letnim doświadczeniem na wymagających projektach na przykład z segmentu biurowego mogą oczekiwać wynagrodzenia nawet do 30 tys. zł brutto. Warto przy tym dodać, że kandydaci coraz bardziej nastawieni są na współpracę w oparciu o własną działalność gospodarczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych