PARTNER PORTALU

Komisja weryfikacyjna badała sprawę Mokotowskiej 63

Nie zgadzałam się na podpisanie decyzji zwrotowej ws. Mokotowskiej 63, ale czułam nacisk przełożonych - zeznała przed komisją weryfikacyjną Agata Szpakowska-Ignaczak referent tej sprawy. B. szef BGN Marcin Bajko przekonywał, że nie wywierał presji na pracowników ws. reprywatyzacji kamienicy.

Autor: PAP 08 marca 2018 09:25

Komisja weryfikacyjna badała w środę sprawę zreprywatyzowanej w 2011 r. nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 63. Połowę praw do niej uzyskała była pracownica Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena K., siostra występującego w sprawie adwokata Roberta N., podejrzanego ws. warszawskich reprywatyzacji, który przebywa w areszcie.

W połowie ub. roku sprzeciw wobec reprywatyzacji wyraziła prokuratura. Nieruchomość została zwrócona, chociaż już w 2004 r. decyzją ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego odmówiono reprywatyzacji tej kamienicy. Odmowę tłumaczono przekroczeniem terminu na złożenie wniosku dekretowego. W sprawę Mokotowskiej 63 zaangażowany był b. zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., który ma postawione zarzuty korupcyjne.

Jako pierwsza przed komisją zeznawała referent sprawy Agata Szpakowska-Ignaczak. Zwróciła uwagę, że miała pewne wątpliwości, czy wszystko zostało w sprawie Mokotowskiej 63 sprawdzone i uważała, że nie powinna być na tamtym etapie postępowania wydana pozytywna decyzja zwrotowa.

Jak mówiła, przełożeni wydali jej polecenie, żeby przygotować decyzję o zwrocie i podpisać się pod nią. "Nie zgadzałam się na podpisanie tej decyzji, wszystko przedstawiłam w moim piśmie do dyrektora Jakub R., dlaczego nie chcę parafować tej decyzji (...). Nie uznano moich wątpliwości i kazano mi podpisać decyzję" - zeznała świadek.

Dodała, że przedstawiła swoje wątpliwości na piśmie w 2011 r. Pismo to, jak dodała, skopiowała i wzięła ze sobą zwalniając się z pracy właśnie w 2011 r.

"Cały czas czułam, że coś jest nie tak w tej sprawie, nie byłam do końca przekonana, też nie uważałam, że mam rację, moi przełożeni mają szerszą wiedzę (...). Twierdziłam, że widocznie te moje wątpliwości nie są zasadne" - powiedziała świadek.

Przewodniczący komisji Patryk Jaki pytał, czy po tej sprawie świadek czuła dyskomfort i dlatego zwolniła się z pracy. "Ja już wcześniej planowałam zmienić pracę. Przez tę sprawę byłam skonfliktowana z kierownikiem (Krzysztofem R., kierownik działu nieruchomości dekretowych w BGN; obecnie przebywa w areszcie w związku z reprywatyzacją - PAP). Relacje nasze się pogorszyły i przy nadarzającej się okazji zwolniłam się" - odpowiedziała.

Komisja przesłuchała też b. dyrektor BGN Marcina Bajko, który zeznał, że nie wywierał presji na swoich pracownikach ws. Mokotowskiej 63, ani w żadnej innej sprawie. Dodał, że nie śledził losów decyzji zwrotowej ws. kamienicy przy Mokotowskiej.

Bajko dodał, że od ok. 2010 r. znana mu była sprawa Mokotowskiej 63. Pytany, czy włączył się w sprawę dot. tej nieruchomości przed wydaniem decyzji reprywatyzacyjnej, odpowiedział; "media twierdzą, że byłem na zespole koordynującym i przedstawiałem (sprawę)". "To było osiem lat temu, więc szczegółów nie pamiętam, myślę, że to jest możliwe" - powiedział.

"Nie uważam, że przywiązywałem większą wagę do tej nieruchomości niż do innych. Stopień zaangażowania w tę sprawę był takim sam jak w innych, gdzie zostałem poproszony o pójście na zespół" - mówił Bajko. Jak dodał, był szereg sygnałów, że miasto i Skarb Państwa płaci odszkodowania za budynki niewydane. "Być może za mało się przyjrzałem tej sprawie" - przyznał Bajko.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych