PARTNER PORTALU

Kondycja rynku nieruchomości mieszkaniowej zależy od sytuacji gospodarczej i polityki banków

Zaostrzenie polityki kredytowej banków, bądź zwiększenie kosztów obsługi zadłużenia poprzez podwyżkę marż może mieć negatywny wpływ na rynek nieruchomości mieszkaniowych - uważa Edward Laufer, prezes zarządu Vantage Development.

Autor: HouseMarket.pl 09 kwietnia 2015 13:48

Zdaniem prezesa zarządu Vantage Development rynek nieruchomości mieszkaniowych nie może być rozpatrywany w oderwaniu od ogólnej sytuacji gospodarczej kraju.

- Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, niska inflacja, najniższy w historii poziom stóp procentowych, pozytywnie oddziaływają na rynek nieruchomości i zachęcają do inwestowania – mówi Edward Laufer. - Czynnik monetarny, a więc „tani pieniądz” wpływa z jednej strony na wzrost dostępności kredytów hipotecznych, natomiast z drugiej strony powoduje, iż spadające oprocentowanie lokat bankowych wzmaga na rynku trend zakupów w celach inwestycyjnych.

Kolejnym pozytywnym czynnikiem mającym wpływ na rynek nieruchomości mieszkaniowych są, według Edwarda Laufera, programy rządowe.

- Realizowany przez BGK Nieruchomości program mieszkań na wynajem został pozytywnie odebrany przez rynek i stanowi pewnego rodzaju alternatywę dla kredytu hipotecznego – twierdzi. - Ponadto działania BGK wpływają bezpośrednio na rynek pierwotny, powodując w pewnych lokalizacjach zmniejszenie podaży nowych mieszkań przeznaczonych na sprzedaż i przesunięcie popytu na inne projekty.

Prezes Vantage Development zwraca również uwagę na wzrost zakupów mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

- Funkcjonujący od początku 2014 r. program, pomimo pewnych mankamentów i niedopasowania limitów cenowych, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i pozytywnie wpływa na podaż mieszkania na rynku pierwotnym – twierdzi Edward Laufer. - W najbliższym czasie udział mieszkań zakupionych w ramach programu MdM może jeszcze wzrosnąć biorąc pod uwagę Rekomendację S i rosnące wymogi dotyczące wkładu własnego: z 10 proc. w 2015 r., do 20 proc. w 2017 r.

Polityka kredytowa banków jest jednym z czynników najsilniej wpływającym na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Jej zaostrzenie, bądź zwiększenie kosztów obsługi zadłużenia poprzez podwyżkę marż może negatywnie wpłynąć na rynek nieruchomości mieszkaniowych.

Nie bez znaczenia dla rynku pozostają również kwestie prawne, związane z planowaną zmianą Ustawy Deweloperskiej i wprowadzeniem zamkniętych rachunków powierniczych oraz zmianami w prawie konsumenckim i Kodeksie Cywilnym. Zmiany te, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w transakcjach na rynku pierwotnym, mogą spowodować wzrost kosztów po stronie dewelopera, i tym samym wpłynąć na ceny nieruchomości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych