PARTNER PORTALU

Koniec roku z rekordowym zainteresowaniem programem MdM

Jeżeli zainteresowanie dopłatami w ramach programu MdM będzie w 2016 r. na tym samym poziomie co w ostatnim kwartale, to już w połowie przyszłego roku może pojawić się ryzyko wyczerpania środków.

Autor: HouseMarket.pl 28 grudnia 2015 15:58

Według ostatnich informacji opublikowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że w listopadzie chętni na dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych złożyli wnioski o dopłaty na kwotę 125,1 mln zł. To znacznie więcej niż miesiąc wcześniej. Aktualnie wypłacane są już pieniądze z puli na 2016 rok, co może doprowadzić do sytuacji, że zabraknie ich w przyszłym roku.

- Zauważamy ożywienie na rynku nieruchomości. Zmiana zasad w udzielaniu kredytów preferencyjnych sprawiła, że klienci właśnie teraz decydują się na kupno własnego mieszkania, gdyż kolejne podwyższenie progu może oznaczać utrudniony dostęp do kredytów mieszkaniowych - mówi Paulina Jaszczewska z biura lubelskiego dewelopera Willowa II.

Analizy Banku Gospodarstwa Krajowego wskazują, że w tym roku nie ma obaw o wyczerpanie środków w programie. Jednak sytuacja może ulec zmianie w 2016 roku. Jeżeli zainteresowanie dopłatami będzie na tym samym poziomie co w ostatnim kwartale, to już w połowie przyszłego roku może pojawić się ryzyko wyczerpania środków.

Wtedy może dojść do sytuacji, w której Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi, że przestaje przyjmować zgłoszenia o dofinansowanie i będzie można wnioskować jedynie o dopłaty w 2017 roku.

- W ostatnich miesiącach zauważamy skumulowaną liczbę transakcji, a co za tym idzie zwiększony popyt na rządowe dopłaty. Aktualnie najbardziej optymalnym sposobem na skorzystanie z rządowych dopłat jest złożenie wniosku jeszcze w tym roku, ale z terminem wypłaty w 2016 roku. Będzie można skorzystać z obecnych warunków, zarówno na limity cenowe, jak również minimalną kwotę wymaganego wkładu własnego na poziomie 10 proc. Gwarantuje to, że przynajmniej do końca trzeciego kwartału 2016 roku nie będzie ryzyka, że zabraknie środków w programie MdM – dodaje Paulina Jaszczewska.

Warto więc już teraz zapoznać się nie tylko z ofertą deweloperów, ale i banków, bowiem koniec bieżącego roku może okazać się najlepszym czasem do podejmowania decyzji o zakupie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych