PARTNER PORTALU

Koniunktura w przemyśle lekko w dół

Mimo kwietniowego pogorszenia wskaźnika koniunktury PMI dla przemysłu w Polsce, wciąż utrzymuje się on na przyzwoitym poziomie i zwiastuje szybki wzrost gospodarczy.

Autor: wnp.pl 05 maja 2015 08:08

Wskaźnik koniunktury w polskim przetwórstwie przemysłowym (PMI) obniżył się w kwietniu do 54,0 pkt. wobec 54,8 pkt. w marcu. - Spadek tego wskaźnika był wynikiem wolniejszego wzrostu liczby nowych zamówień ogółem oraz poziomu zatrudnienia. Na spowolnienie tempa wzrostu nowych zamówień złożył się niższy niż w marcu wzrost zamówień krajowych przy jednoczesnym największym od lutego 2014 roku wzrostem zamówień eksportowych. To sugeruje, że odnotowane w kwietniu znaczące umocnienie złotego nie miało jak dotąd istotnego wpływu na konkurencyjność cenową polskich eksporterów, a w efekcie także na skalę zamówień z zagranicy – komentuje Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Zdaniem ekonomistów mimo kwietniowego pogorszenia wskaźnika PMI polska gospodarka ma przed sobą niezłe miesiące i wzrost PKB na poziomie 3,5 proc. w tym roku wydaje się niezagrożony. Znacznie szybszy wzrost byłby jednak dość problematyczny. - Przy jednoczesnej stabilizacji dynamiki krajowych zamówień i odnotowanego w kwietniu silnego zmniejszenia zaległości produkcyjnych, potencjał do wzrostu wskaźnika PMI w kolejnych miesiącach jest ograniczony. Tym samym oczekujemy jego stabilizacji na poziomie ok. 54 pkt. w kolejnych miesiącach – twierdzi Jakub Borowski.

Przeczytaj więcej na wnp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych