PARTNER PORTALU

Korupcja przy remontach budynków komunalnych - są akty oskarżenia

Do sądu trafiły dwa akty oskarżenia ws. korupcji przy remontach budynków komunalnych w Gorzowie Wielkopolskim. Wśród 10 oskarżonych jest trzech pracowników Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w tym mieście.

Autor: PAP 30 października 2015 15:11

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Dariusz Domarecki, skierowanie dwóch aktów z jednego śledztwa ma związek z faktem, że ośmiu z oskarżonych przyznało się do winy i dobrowolnie poddało się karze.

Prokurator wystąpił do sądu o skazanie ich na kary od roku do trzech lat i sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu oraz grzywny w wysokości do kilku tys. zł.

"Oczywiście to sąd zadecyduje, czy takie poniosą konsekwencje czy też sprawa będzie rozpatrzona w normalnym trybie" - dodał Domarecki.

W tej grupie oskarżonych są dwaj urzędnicy - kierownik jednej z Administracji Domów Mieszkalnych (ADM) w Gorzowie Wlkp. 36-letni Marek W. i inspektor nadzoru budowlanego z ZGM-u 68-letni Marian K. Pozostałe osoby to przedsiębiorcy, którzy mieli wręczać łapówki za ułatwianie im otrzymywania zleceń remontowych.

"Marek W. przyznał się do przyjęcia 25 łapówek w łącznej kwocie ok. 37 tys. zł. W zamian informował oskarżonych przedsiębiorców o wysokości planowanych nakładów na poszczególne remonty, co stawiało ich w uprzywilejowanej pozycji wobec innych firm budowlanych. Natomiast Marian K. poświadczył nieprawdę w dokumentach - uznał w nich jeden z remontów za zakończony, chociaż tak nie było" - powiedział rzecznik.

W przypadku Marka W. prokurator wystąpił o skazanie go na trzy lata i sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na sześć lat, 7,5 tys. zł grzywny i przepadek korzyści uzyskanych w drodze przestępstwa.

Drugi z aktów oskarżenia obejmuje innego inspektora budowlanego z ZGM-u, 67-letniego Jana B. oskarżonego o przyjęcie 500 zł łapówki za przyspieszenie odbioru prac, a także jednego z przedsiębiorców, który kilkukrotnie miał wręczać łapówki Markowi W. za zlecanie mu prac remontowych.

"Obaj nie przyznają się do popełnienia tego przestępstwa i czeka ich proces. Grozi im do ośmiu lat więzienia" - dodał rzecznik.

Prokuratura wszczęła śledztwo w opisanej sprawie ponad rok temu. W jego realizacji brali udział agenci CBA. Zarzuty ujęte w aktach oskarżenia dotyczą wydarzeń w latach 2012-14.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie Wielkopolskim w imieniu miasta administruje ok. 1,2 tys. budynkami w Gorzowie Wlkp., w tym pod opieką ma 915 wspólnot mieszkaniowych i 231 budynków w pełni gminnych. W ramach ZGM-u działa pięć ADM-ów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych