PARTNER PORTALU

Kraków: będzie cieplej w sukiennicach i Wieży Ratuszowej

Sukiennice i Wieża Ratuszowa będą ogrzewane ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej dzięki wykonaniu przewiertu pod płytą Rynku Głównego, którym ciepłociąg zostanie doprowadzony do tych zabytków. Rozpoczęte w środę roboty potrwają trzy tygodnie.

Autor: PAP 20 września 2017 14:45

Jak poinformował prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Krakowie Jan Sady, innowacyjna metoda przewiertu sterowanego została zastosowana w mieście po raz pierwszy. Dzięki niej nie będzie potrzeby rozkopywania Rynku Głównego.

"Wykonanie tej skomplikowanej operacji inżynieryjnej pozwoli na poprowadzenie ciepłociągu od ul. Brackiej do ul. św. Jana pod płytą Rynku" - zaznaczył Sady.

Po wykonaniu przewiertu sterowanego pod ziemią, wprowadzony zostanie w to miejsce sprowadzony ze Szwajcarii specjalny, giętki rurociąg, który wypełni podziemną szczelinę. Przewiert prowadzony będzie pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich i archeologów.

Tzw. komora startowa, czyli wykop, w którym umieszczono urządzenie wykonujące przewiert zlokalizowana została przy wylocie ul. Brackiej. Komora odbiorcza znajduje się przy Sukiennicach, w sąsiedztwie Wieży Ratuszowej. Tam właśnie giętki rurociąg wprowadzony zostanie do istniejącego już kanału technologicznego przebiegającego wzdłuż Sukiennic w kierunku ulicy św. Jana.

Dzięki przedsięwzięciu, którego realizacja potrwa trzy tygodnie, do miejskiej sieci ciepłowniczej zostaną podłączone m.in. Wieża Ratuszowa oraz Sukiennice. Według prezesa MPEC nowy rurociąg pozwoli też na przyłączenie kamienic znajdujących się po przeciwległej stronie Rynku, przy ul. św. Jana.

"To jest coś, co dla nas jest pewnym eksperymentem - jeśli się powiedzie, to będziemy tę metodę wykorzystywać w innych zabytkowych częściach miasta. Mamy bardzo ambitny program związany z ograniczaniem niskiej emisji" - poinformował Sady.

Przypomniał, że tylko w pierwszym półroczu tego roku MPEC na inwestycje związane z rozbudową i modernizacją miejskiej sieci ciepłowniczej przeznaczył ponad 21 mln zł. Prace prowadzone są obecnie w rejonach takich ulic, jak m.in.: Pędzichów, Helclów, Słowiańska, Krowoderska, Biskupia, Sereno Fenna, Barska, Różana, Paulińska, Orzeszkowej, Kordeckiego.

Największym realizowanym obecnie przedsięwzięciem inwestycyjnym MPEC jest budowa nowej sieci ciepłowniczej wzdłuż przebudowywanej ul. Basztowej. Kładziona jest tam preizolowana rura o średnicy 30 cm i długości 720 metrów. Umożliwi to w przyszłości podłączenie do sieci MPEC budynków zlokalizowanych w ulicach Zamenhoffa, Westerplatte, Rynku Kleparskiego, Zacisze oraz największych obiektów przy ulicy Basztowej, w tym m.in. urzędu wojewódzkiego i urzędu marszałkowskiego.

Według danych MPEC od 2002 r. do dnia dzisiejszego podłączono w Krakowie do sieci ciepłowniczej 385 budynków, w których zlikwidowano 4553 paleniska węglowe.

Największe efekty osiągnięto w ostatnich trzech latach w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE). W roku 2014 podłączono do sieci cieplnej 53 budynki likwidując 695 pieców i kotłów opalanych węglem. W 2015 r. podłączono do sieci ciepłowniczej 77 budynków, w których znajdowało się ponad 740 pieców i kotłów opalanych węglem. W 2016 podłączono 76 budynków, w których znajdowało się 758 pieców i kotłów opalanych paliwem stałym.

W 2017 r. do chwili obecnej podłączono do sieci ciepłowniczej 35 budynków, w których znajdowało się 302 palenisk węglowych. W trakcie realizacji są przyłącza do 24 budynków, w których znajduję się 127 palenisk węglowych. Zadania te zostaną ukończone do końca roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych