PARTNER PORTALU

Kraków stawia na niską emisję

Blisko 3 tys. wniosków o dotację na wymianę pieców złożyli mieszkańcy Krakowa. Miasto wydało na ten cel prawie 36 mln zł.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 08 września 2015 09:56

Zgodnie z planem w końcu sierpnia na realizację Programu ograniczania niskiej emisji (PONE) w budżecie miasta było 50,5 mln zł. Pozytywnie rozpatrzone wnioski na koniec ubiegłego miesiąca sięgają kwoty prawie 36 mln zł. Łącznie od początku roku do końca sierpnia wpłynęło 2941 wniosków.

Urzędnicy przyznają, że w zeszłym roku mieszkańcy chętniej zgłaszali się po dotacje. Ich zdaniem główna przyczyna to niewiadoma dotycząca uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego o zakazie stosowania w Krakowie paliw stałych do ogrzewania domów.

Miasto nie odpuszcza niskiej emisji

Brak jasności, co dalej z zakazem z pewnością powstrzymuje część mieszkańców przed składaniem wniosków. Miasto liczy, że los uchwały zostanie szybko rozstrzygnięty. Dla władz nie ma pytania, czy piece na węgiel zostaną w Krakowie zlikwidowane, lecz kiedy to ostatecznie nastąpi.

– Program eliminowania palenisk na paliwa stałe, najbardziej uciążliwego źródła niskich emisji w mieście, będzie kontynuowany niezależnie od treści wyroku NSA – uważa Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza.

Kraków liczy też na wejście w życie zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska. Obecnie projekt nowelizacji jest na etapie głosowań w parlamencie. Między innymi tej sprawie poświęcony był list, jaki prezydent Jacek Majchrowski wystosował w sierpniu do prezydenta Andrzeja Dudy.

Więcej na PortalSamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych