PARTNER PORTALU

Krakowski rynek mieszkaniowy pod silną presją studentów

Krakowski rynek najmu zdominują studenci poszukujący lokum na nadchodzący rok akademicki. Będą oni musieli liczyć się jednak z wyższymi niż przed rokiem opłatami. W przypadku kawalerek cena wynajmu wzrosła o 150 zł, mieszkań dwupokojowych – 90 zł.

Autor: HouseMarket.pl 23 czerwca 2015 14:28

Pod koniec sierpnia i we wrześniu rynek najmu w Krakowie znajduje się pod presją studentów. Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera w bieżącym roku będą musieli liczyć się z poniesieniem większych opłat. – Osoby zainteresowane wynajmem kawalerki w Krakowie powinny dysponować kwotą rzędu 1 250 zł miesięcznie. Jeszcze rok temu suma ta była o 150 zł niższa – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Natomiast wynajem dwupokojowego lokalu wiąże się z opłatą 1 600 zł każdego miesiąca, co oznacza podwyżkę o 90 zł w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. Wynajem trzypokojowego mieszkania oznacza natomiast koszt rzędu 2 180 zł.

Osoby, które liczyły na szerszy dostęp do oferty po objęciu rynku wtórnego rządowymi dopłatami, niestety nie mają powodów do zadowolenia. Według szacunków ekspertów Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, jedynie 2 proc. lokali spełnia warunki stawiane w programie. – Dodatkowo można się spodziewać, że nie będą to nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji i doskonałym stanie, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami remontu – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Jednocześnie należy zauważyć, że ceny nieruchomości w stolicy Małopolski wzrosły w stosunku do zeszłego roku o 1,6 proc. Obecnie za metr kwadratowy płacimy tam 5 964 zł. Mimo to, właśnie tu kupujemy największe w kraju mieszkania – średnia przekracza 63 mkw.

Osoby, które planują zakup mieszkania w Krakowie zamierzają w tym celu wykorzystać kredyt hipoteczny, nie powinny mieć zbyt wielu powodów do narzekań. Oprocentowanie takich zobowiązań utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W przypadku tych z minimalnym (10 proc.) wkładem własnym wynosi ono średnio 3,66 proc. W rezultacie dla osób kupujących mieszkanie o powierzchni 60 mkw., w średniej cenie w stolicy Małopolski, miesięczna rata kredytu mieszkaniowego przy 10 proc. wkładzie własnym wynosi jedynie 1 640 zł. – Tak korzystne warunki prawdopodobnie nie będą utrzymywać się długo. W najbliższym czasie oprocentowanie może wzrosnąć pod wpływem zmian stawki WIBOR, która jeszcze na początku maja wynosiła 1,65 proc., a obecnie wzrosła już do poziomu 1,71 proc. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Kredyty są również dość łatwo dostępne. Rodzina z jednym dzieckiem, uzyskująca dochód wynoszący 5 tys. zł netto może przeciętnie liczyć na wsparcie w wysokości 462 tys. zł. Z drugiej jednak strony wymóg posiadania 10 proc. wkładu własnego nadal utrudnia wielu rodzinom uzyskanie bankowego finansowania. Aby kupić w Krakowie mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych, po średniej cenie, trzeba posiadać aż 35 784 zł oszczędności. Wyjątek stanowią młodzi, którzy mogą liczyć na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Cena kupowanego przez nich mieszkania nie może być jednak wyższa niż 5 112 zł za mkw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych