PARTNER PORTALU

Krakowskie nieruchomości - większe i... tańsze

Mieszkania kupowane w Krakowie są o 1 proc. tańsze niż przed rokiem. Wraz ze spadkiem cen, zwiększa się jednak metraż nabywanych lokali – średnio wynosi już prawie 61 mkw.

Autor: HouseMarket.pl 26 maja 2015 12:24

Jednocześnie po okresie spadków oprocentowania i wzrostów marż obserwuje się stabilizację na rynku kredytów hipotecznych. Przeciętne oprocentowanie zobowiązania z minimalnym wkładem własnym wynosi obecnie zaledwie 3,66 proc. - wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Kwiecień był kolejnym z rzędu miesiącem zdominowanym przez transakcje tańszych nieruchomości. – Na początku roku średnie kwoty sprzedaży mieściły się w przedziale 6,1-6,2 tys. zł za mkw. Obecnie cena metra kwadratowego zwykle nie przekracza 5,9 tys.  zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. W porównaniu do ubiegłego roku, mieszkania nabywane w Krakowie są o 1 proc. tańsze. Wraz ze spadkami cen zwiększa się metraż kupowanych lokali. Obecnie jest on największy spośród analizowanych w raporcie miast i wynosi niemal 61 mkw. – Transakcje coraz częściej dotyczą np. nieruchomości czteropokojowych, które do tej pory rzadko były podmiotem umowy kupna-sprzedaży – dodaje Jańczuk. Najczęściej wybierane lokalizacje w stolicy Małopolski to Prądnik Biały i Dębniki.

Po okresie spadków oprocentowania i wzrostów marż sytuacja na rynku hipotek się ustabilizowała. W najbliższym czasie koszt kredytu zapewne nie ulegnie większym zmianom i pozostanie na bardzo niskim poziomie. – Średnie oprocentowanie zobowiązania z minimalnym wkładem własnym wynosi obecnie zaledwie 3,66 proc. W rezultacie kupując w Krakowie mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba zapłacić ratę wynoszącą ok. 1 615 zł – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors. Jak jednak ostrzega analityk, zadłużając się obecnie warto pamiętać, że warunki nie będą obowiązywały przez cały okres spłaty. – Za dwa lata stopy procentowe mogą być istotnie wyższe niż obecnie co automatycznie spowoduje wzrost raty. Dlatego, podejmując decyzję o kwocie zadłużenia, warto zachować rozsądek – podsumowuje Sadowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych