PARTNER PORTALU

Kredyt czy czynsz - co lepsze?

W Szwajcarii mieszkanie wynajmuje ponad połowa społeczeństwa. W Polsce? Tylko 8 proc.! Powód jest prosty – lokal własnościowy kojarzy nam się ze stabilizacją i bezpieczeństwem. Zachęcające są również ceny oferowane przez deweloperów.

Autor: housemarket.pl 29 września 2015 11:54

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w nieruchomościach własnościowych mieszka zdecydowana większość Polaków - 73 proc. Na wynajem decyduje się niewielki ułamek społeczeństwa – około 8 proc. Pozostałą część stanowią lokale własnościowe obciążone kredytem (9 proc.), a także kwatery komunalne, socjalne lub służbowe (8 proc.).

Kredyt idealny

Większość spośród badanych (84 proc.) podczas zakupu skorzystała z kredytu. Decydując się na pomoc banku należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Dwa podstawowe to oprocentowanie i wysokość marży. Do całkowitego kosztu kredytu często dolicza się ubezpieczenie pomostowe oraz polisę na życie lub ubezpieczenie wkładu własnego. Na jakie warunki kredytowe może liczyć trzyosobowa rodzina (2+1), która zamierza kupić mieszkanie za 350 tys. zł na rynku pierwotnym?

Według Rankingu kredytów hipotecznych serwisu Money.pl, przy obecnie obowiązującym 10 proc. wkładzie własnym (w tym przypadku 35 tys. zł), kredytobiorca może liczyć na ofertę z prowizją od 0 proc. do nawet 5 proc. i z marżą od 1,55 proc. do 3,6 proc. W rezultacie - w zależności od oferty banku – miesięczna rata 30-letniego kredytu wynosi od 1370 zł do 1820 zł.

- Warto pamiętać, że od 2017 roku zacznie obowiązywać wyższy, 20-procentowy wkład własny. Wówczas raty będą mniejsze, ale trudniej będzie „uzbierać” na obowiązkową wpłatę, która w przypadku mieszkania za 350 tys. zł wyniesie 70 tys. zł. To sprawia, że z decyzją o zakupie mieszkania warto się pośpieszyć - mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Alpha Park, inwestycji w warszawskim Ursusie.

Wybór jest prosty?

Jak na tym tle przedstawiają się opłaty za wynajem dwupokojowego mieszkania? Wśród dużych miast najtańsze lokale można wynająć w Łodzi (od 1100 zł do 1500 zł miesięcznie), Katowicach (o 1200 zł do 1700 zł) i Gdańsku (od 1250 zł -1850 zł). Najdroższy jest rynek warszawski - średnia cena za wynajem dwupokojowego mieszkania wynosi około 2000 zł. W poszczególnych dzielnicach stawki są jednak bardzo zróżnicowane – wahają się od 1500 w Wesołej, do około 2600 w Śródmieściu.

- Świadomość klientów rośnie, dlatego wiele osób woli spłacać raty kredytu, niż finansować komuś mieszkanie. Przy miesięcznym czynszu w wysokości 2000 zł ma to miejsce już po 14 latach. Dodatkowo w Polsce istnieje bardzo silna potrzeba posiadania własnej nieruchomości. To całkowicie inaczej niż na przykład w Szwajcarii, gdzie wynajmujący stanowią ponad połowę społeczeństwa. U nas mieszkania są jednak zdecydowanie tańsze, dlatego chętniej się na nie decydujemy – mówi Teresa Witkowska.

Wysoka jakość rośnie w siłę

Ekspert dodaje, że w ostatnim czasie oczekiwania na rynku deweloperskim bardzo się zmieniły - zarówno pod kątem podejścia do nieruchomości, jak również obsługi. - Klienci nadal zwracają uwagę na cenę i lokalizację, ale bardzo ważna stała się jakość. Kupując mieszkanie własnościowe mamy większy wybór, wykańczamy je tak jak chcemy, a w rezultacie czujemy się w nim lepiej i bezpieczniej – mówi.

Przeglądając oferty mieszkaniowe warto zwracać uwagę na szczegóły, między innymi na to, czy mieszkanie obejmuje rządowa dopłata Mieszkanie dla Młodych, czy deweloper oferuje wykończenie „pod klucz”, a także czy nieruchomość ma dodatkowe zalety, jak  na przykład modne w ostatnim czasie rozwiązana ekologiczne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych