PARTNER PORTALU

Kredyt hipoteczny. O tym musisz pamietać

Decydując się na skorzystanie z oferty kredytowej danego banku, powinniśmy przeanalizować szereg czynników, które mają realny wpływ, zarówno na wysokość raty kredytu, jego całkowity koszt, jak również na elastyczność spłaty. Na co należy zwrócić szczególną uwagę wyjaśnia Damian Milcarz, dyrektor Łódzkiego oddziału Expander Advisors.

Autor: housemarket.pl 10 stycznia 2018 09:24

Kredyt hipoteczny na budowę domu zwykle jest zobowiązaniem długoterminowym, dlatego powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez banki. Z pewnością powinniśmy porównać kilka dostępnych rozwiązań, aby mieć pewność, że dokonamy wyboru oferty, która będzie dla nas w pełni satysfakcjonująca.

Decydując się na sfinansowanie budowy domu za pośrednictwem kredytu hipotecznego, powinniśmy ustalić, jakie parametry zadłużenia są dla nas najważniejsze. A jest ich wiele, np. akceptowalna wysokość prowizji, konieczność wykupienia od banku ubezpieczenia oraz jego zakres. Nie mniej ważne są także:, termin spłaty, wysokość płaconej raty oraz RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, w którą wchodzą wszystkie koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania. Banki często obligują swoich klientów do zakupu dodatkowych produktów bankowych, jak np. do założenia konta ROR, które nie zawsze jest darmowe, zobowiązania się do przelewania na nie wynagrodzenia, posiadania karty debetowej lub kredytowej oraz zakupu ubezpieczenia nieruchomości lub produktów inwestycyjnych.

Nie bez znaczenia będzie również możliwość bezprowizyjnej wcześniejszej spłaty kredytu. Jest to parametr, który świadczy o elastyczności kredytu w przypadku sprzedaży domu, wcześniejszej spłaty lub przeniesienia kredytu do innego banku tj. tzw. refinansowania. Ubezpieczenie pomostowe czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, również mogą w znaczącym stopniu zwiększyć koszt kredytu. Przypomnijmy, że ubezpieczenie pomostowe tj. opłata za brak wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej, naliczana jest aż do momentu oddania budynku do użytkowania. W związku z powyższym, może to w znaczący sposób zwiększyć całkowity koszt kredytu. Ponadto, powinniśmy przeanalizować umowę przedstawioną przez bank, ponieważ niekiedy zdarza się, że pomimo cenowo atrakcyjnej oferty, bank wprowadza zapisy w umowie, które mogą nam nie odpowiadać, w związku z czym będziemy bardziej skłonni podpisać umowę z bankiem nieco droższym, ale bardziej transparentnym w swoich zapisach.

Mnogość parametrów występujących przy kredycie hipotecznym i możliwych opłat, wymaga od klienta banku poświęcenia sporej uwagi i nie ukrywajmy, fachowej wiedzy. Jeżeli natomiast nie dysponujemy nadmiarem czasu lub nie czujemy się biegli w sprawach bankowych, powinniśmy zwrócić się o pomoc do sprawdzonego niezależnego doradcy finansowego, który będzie w stanie bezpłatnie przedstawić wady i zalety poszczególnych banków wybierając najkorzystniejszą dla nas ofertę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych