PARTNER PORTALU

Kredyty hipoteczne na nowych zasadach

Od 22 lipca obowiązują nowe zasady udzielania kredytów hipotecznych. Te najważniejsze to skrócenie czasu oczekiwania na otrzymanie decyzji o przyznaniu finansowania i większa transparentność przedstawianych ofert.

Autor: housemarket.pl 31 lipca 2017 15:31

Nowelizacja prawa ma chronić klientów w razie problemów ze spłatą i sprawić, że będą dokładniej informowani o warunkach skorzystania z konkretnego produktu na obszernych formularzach informacyjnych. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego tłumaczą, na czym polegają regulacje i jak interpretować zapisy widniejące na drukach informacyjnych.

Najważniejsze zmiany dla kredytobiorców

Zmiana przepisów ma na celu wzmocnienie pozycji konsumentów oraz wprowadzenie większej transparentności w procesie udzielania kredytów hipotecznych. Z końcem lipca kredytobiorcy zyskują możliwość szybszego zaciągnięcia zobowiązania. Banki w dalszym ciągu będą dokładnie analizować zdolność kredytową swoich klientów, ale pozytywną lub negatywną decyzję w sprawie przyznania kredytu wraz z uzasadnieniem, wydadzą najpóźniej w ciągu 21 dni od złożenia wniosku, w momencie skomplementowania pełnej dokumentacji – Do tej pory zdarzało się, że czas ten wydłużał się nawet do trzech miesięcy, co mogło skutkować stratą zadatku wpłaconego na mieszkanie. Co ważne, ustawa wprowadza zapisy, które chronią interesy konsumentów. W ciągu 14 dni od zawarcia umowy, klient będzie mógł od niej odstąpić bez podania przyczyny. Nie będzie można też zaciągać kredytów w obcej walucie, jeśli w niej nie zarabiamy. To pomoże uniknąć kłopotów, z którymi dziś borykają się frankowicze – podkreśla Adam Buczel, ekspert ZFPF, Open Finance.

Spłata kredytu przed terminem bez ponoszenia dodatkowych opłat będzie możliwa już po upływie 3 lat od zaciągnięcia zobowiązania. Z kolei w momencie, gdy pojawiają się problemy z bieżącym regulowaniem rat, bank wezwie klienta do zapłaty, wyznaczając na to termin nie krótszy niż 14 dni roboczych, ale będzie miał także obowiązek przedstawienia kredytobiorcy warunków restrukturyzacji zobowiązania. Łatwiej będzie także o obiektywną ocenę oferty kredytowej. – Znikną reklamy, w których małym drukiem informowano o najważniejszych parametrach kredytu, np. o RRSO[1] , czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania oraz ofercie dodatkowej. Każdy bank będzie musiał posiadać w swojej ofercie kredyt hipoteczny bez produktu dodatkowego, poza darmowym kontem, które ma służyć do spłaty zobowiązania. Cross-selling nie zostaje zakazany, ale nie będzie mógł decydować o przyznaniu kredytu – mówi Sławomir Rykalski, ekspert ZFPF, FinPack.

Formularze informacyjne: więcej ważnych informacji dla kredytobiorców

Każdy, kto uda się po kredyt do banku lub będzie chciał skorzystać w tym celu z usług pośrednika finansowego, otrzyma także komplet informacji, dzięki którym podjęcie decyzji o wyborze jak najatrakcyjniejszej oferty kredytu stanie się łatwiejsze. Te będą zawarte w formularzu informacyjnym i będą odnosić się do indywidualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych