PARTNER PORTALU

Kredyty mieszkaniowe pod lupą ekspertów

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych przeprowadziła wśród wiodących firm pośrednictwa i doradztwa finansowego badanie, które miało wykazać, jak zmiany w sektorze bankowym wpłyną na rynek kredytów hipotecznych.    

Autor: HouseMarket.pl 21 marca 2016 15:07

W tym roku przy zaciąganiu kredytu hipotecznego zaczyna obowiązywać wymóg posiadania minimalnego wkładu własnego w wysokości 15 proc. wartości nieruchomości. Sektor bankowy został obciążony dodatkowymi obciążeniami okołopodatkowymi (m. in. składka na BFG i Fundusz Wsparcia Kredytobiorców) oraz wzmocnione zostały regulacje w obszarze wymogów kapitałowych.

KPF podjął próbę oceny skutków tych zmian na rynku hipotecznym przeprowadzając badanie ankietowe wśród liderów opinii i jednocześnie wiodących firm pośrednictwa i doradztwa finansowego – członków Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Badanie prowadzono na przełomie 2015 i 2016 roku. Wzięli w nim udział przedstawiciele najważniejszych firm, reprezentujących sektor pośrednictwa i doradztwa finansowego w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Ankieta miała na celu określić wpływ obecnych zmian prawnych na rynek kredytu hipotecznego w roku 2016, a także przewidzieć, jak na zmiany może zareagować sektor pośrednictwa i doradztwa finansowego.

 Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych – wg ostatniego kwartalnego raportu AMRON SARFiN – jest dobra, a liczba zawartych umów o kredyt hipoteczny w badanym okresie wzrosła o 10,84 proc. Rośnie także polski rynek pośrednictwa finansowego – w ubiegłym roku wartość wypłaconych w tym sektorze kredytów hipotecznych wzrosła o 28,7 proc. Zgodnie z analizami ekspertów KPF, udział wartościowy sektora pośrednictwa finansowego w sprzedaży kredytów hipotecznych w Polsce w ubiegłym roku wyniósł ponad 42 proc. Ten rosnący w znaczenie sektor staje się dla banków coraz ważniejszym kanałem dystrybucji.

 Kredyt mniej dostępny

 Respondenci zdecydowanie negatywnie ocenili wpływ, jaki nowe wymogi i dodatkowe obciążenia sektora bankowego wywrą na rynek. Przede wszystkim przewidują ograniczenie dostępności kredytu hipotecznego dla wszystkich grup klientów, niezależnie od wieku, sytuacji materialnej i zawodowej.

Dotychczas grupą mającą największe ograniczenia w dostępie do kredytów hipotecznych były osoby młode, które nawet jeśli posiadają stałe zatrudnienie, to nie dysponują wystarczającymi oszczędnościami do wniesienia aż 15 proc. kwoty kredytu jako wkładu własnego. W wyniku obecnych zmian, w ocenie ekspertów akcja kredytowa, liczona na bazie liczby udzielonych kredytów hipotecznych, w tym roku w stosunku do 2015 r. może ulec zmniejszeniu nawet o 10-20 proc.

 Pozostałe skutki, jakie oczekiwane zmiany regulacyjne będą miały na rynek kredytów hipotecznych to przede wszystkim wzrost kosztów stałych funkcjonowania firm pośrednictwa i doradztwa finansowego. Firmy przewidują zmniejszenie kwot prowizji uzyskiwanych przez pośredników i doradców finansowych. Realne są też redukcje zatrudnienia, nie tylko wśród pracowników działów sprzedaży, ale generalnie w całym sektorze. Będzie to miało prawdopodobnie dalsze konsekwencje w postaci przyspieszania procesów konsolidacyjnych sektora.

 Redukcje zatrudnienia dotkną nie tylko banki, ale zapewne również dostawców kredytów z innych niż bankowych sektorów usług finansowych. Wg Mirosława Bieszki, doradcy ekonomicznego KPF, banki będą zwalniać grupowo, a pracę straci nie mniej niż 10 proc. wszystkich pracowników tego sektora. Już teraz widać także odwrót banków od kredytów hipotecznych. W sytuacji, gdy liczba banków, chcących udzielać kredytów hipotecznych będzie maleć, konsekwencje dla rozwoju rynku mieszkaniowego, rynku budowlanego, deweloperskiego są oczywiste.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych