PARTNER PORTALU

Kupno mieszkania inwestycją w przyszłość dziecka

Ceny najmu w Poznaniu sukcesywnie rosną. Wielu przedsiębiorczych rodziców decyduje się na zakup mieszkania w większym mieście, bo chce, aby dziecko miało zapewniony dobry start w przyszłość.

Autor: HouseMarket.pl 09 lipca 2015 12:44

Za przeciętny, jednoosobowy pokój student zamieszkujący stolicę Wielkopolski musi zapłacić około 650 zł. Niejednokrotnie do tej kwoty trzeba doliczyć rachunki, które w zależności od zużycia wahają się od 50 do ponad 100 zł. W przypadku kawalerki cena jest znacznie wyższa, nawet przy obniżonym standardzie mieszkania, jest to około 1,2 tys. zł, do czego przeważnie właściciele mieszkania doliczają czynsz.

Wielu rodziców kupuje mieszkanie na kredyt. Najczęściej są to lokale z dwoma niezależnymi pokojami, dzięki czemu, część może być wynajmowana, co pozwala na pokrycie raty  kredytu. Umowy z bankiem są regulowane indywidualnie, zdarza się, że kredytobiorcy-rodzice decydują się zaciągnąć pożyczkę, którą spłacają przez czas studiowania, a potem spłatę kredytu przejmują pracujące już dzieci.

Dla młodych osób, które chcą zainwestować we własne M, został stworzony dedykowany program dopłat rządowych MdM, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie na zakup pierwszego mieszkania. Na samodzielny kredyt w czasie studiów może sobie pozwolić mało który student, bo jest on przez bank traktowany jak każda osoba fizyczna, bez dodatkowych przywilejów. Wprowadzone niedawno poprawki pozwalają na dołączenie do kredytu rodzica. Korzystanie z jego zdolności kredytowej znacznie zwiększa szanse otrzymania takiej pożyczki – Obserwujemy, że młodzi ludzie chcą teraz wcześniej „być na swoim”. Największą popularnością cieszą się mieszkania 2- i 3-pokojowe, które po studiach mogą z powodzeniem służyć rodzinie lub być źródłem stałego dochodu z wynajmu - mówi Marek Smogór, prezes Atrium Grunwald.

Przy wyborze mieszkania warto kierować się nie tylko ceną, ale również lokalizacją. Ważne jest, aby w okolicy znajdowały się przystanki tramwajowe i autobusowe, które studentowi umożliwiają niedrogą i szybką komunikację miejską. Istotna jest również infrastruktura i potencjał dzielnicy, wybór miejsca o dużym zapleczu usługowo-handlowym  za jakiś czas, dla młodego małżeństwa, będzie nieprzeceniony.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych