PARTNER PORTALU

Kupujący mieszkania zapominają o kosztach utrzymania

Jedynie co dziesiąty nabywca nieruchomości bierze pod uwagę koszty utrzymania podczas poszukiwania domu czy mieszkania - wynika z badania, jakie przeprowadziła firma Keepmoat w Wielkiej Brytanii.

Autor: Lion's Bank/HouseMarket.pl 08 czerwca 2015 13:01

W Polsce certyfikaty energetyczne są skomplikowane i operują mało zrozumiałą dla przeciętnego Kowalskiego miarą rocznego zapotrzebowania na energię w postaci kilowatów energii pierwotnej w przeliczeniu na metr kwadratowy nieruchomości. Wielu ekspertów uznaje, że jest to jeden z powodów, dla których wykorzystanie certyfikatów w Polsce jest znikome.

Bardziej prawdopodobne jest raczej, że niska popularność certyfikatów wynika wprost z braku długoterminowego planowania przy okazji zakupu mieszkania czy domu. Jest to tym bardziej zaskakujące, że spora część nabywców finansuje zakup 20 czy 30-letnim długiem hipotecznym. Błędem w tym przypadku jest pomijanie kosztów utrzymania nieruchomości, które zgodnie z szacunkami GUS odpowiadają za 21 proc. wydatków statystycznego obywatela. Dobitnie świadczyć może o tym fakt, że gdyby każde 200 zł nie wydane na miesięczne opłaty administracyjne i rachunki właściciel przeznaczył na ratę kredytu, mógłby się przy obecnych warunkach rynkowych zadłużyć na zakup mieszkania na kwotę o 45 tys. zł wyższą. Bardziej opłacać się może więc zakup mieszkania za 330 tys. zł, a nie 300 tys. zł jeśli to droższe wiąże się z opłatami o 200 zł niższymi niż pozornie tańsze – wynika z szacunków Lion’s Bank.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych